TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM TESİSİ
EKOSOL TARIM A.Ş. MANİSA FABRİKASI
EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe uygun olarak üretilmekte ve CERES Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından denetlenmektedir.
EkosolFarm Manisa Soluvan Gübresi Üretimi
Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. aynı zamanda, evlerden ve işyerlerinden atılan organik mutfak atıklarının (yaş sebze ve meyve kabukları, yumurta kabukları vb.) solucanlar yardımıyla yüksek kaliteli Solucan Gübresine dönüşümünü sağlayan, Evsel Organik Atıklar Geri Dönüşüm Ünitesi EkosolFarm KompostBox® üretim ve satışını da gerçekleştirmektedir.
2005 yılından bu yana Solucan Gübresi’nin Türkiye’de tanınması, her türlü tarım kültüründe kullanımı ve yaygınlaşması amacıyla, Ekosol markasının değil Solucan Gübresi’nin markalaşması misyonuyla hareket eden Ekosol Tarım A.Ş. geçen süre içerisinde Türkiye’nin en büyük Solucan Gübresi üreticisi haline geldi.
Ekosol Tarım tarafından yıllar sonucunda ciddi bir birikim sağlayan Ar-Ge çalışmaları sonucunda, özellikle orantısız kimyasallar kullanımı sonucu vasıflarını her geçen gün yitirmekte olan topraklarımızda, tamamen Türkiye’nin yerli kaynakları kullanılarak üretilebilen Solucan Gübresi sayesinde gübrede dışa bağımlılığın azaltılabilmesi artık mümkün.
Özellikle son tüketiciye kimyasallardan arınmış, güvenilir ve lezzetli tarım ürünleri sağlanmasına aracılık eden, sağladığı verim artışıyla çiftçinin de yüzünü güldüren bu mucize gübre, tüm konvansiyonel tarım, Organik Tarım veya İyi Tarım uygulamalarında, hem katı (Granül) formda, hem de Sıvı formda tüm sulama sistemlerinde uygulanabilmektedir.
SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?
Özellikle Amerika, Avrupa, Rusya ve Doğu bloku ülkelerinde her türlü tarımda kullanılan ve evsel organik atıkların, solucanlar aracılığıyla geri dönüşümü sonucunda elde edilen yüksek etkili ve hiç bir kimyasal barındırmayan Organik Solucan Gübresi Türk çiftçisi tarafından bilinmeye ve kullanılmaya başladı.
Bundan 60 yıl önce Amerika Kaliforniya eyaletinde, tıpkı kağıt, cam, plastik gibi, organik atıklarında, yani meyve, sebze, yumurta kabukları, çay kahve posası ve benzeri atıkların, geri dönüşümü için bir çalışma başlatan Kaliforniya Üniversitesi, yerinde ve tam geri dönüşüm felsefesiyle bu atıkların geri dönüşümünü evlerde sağlayacak bir çözüm buluyor.
SOLUCANLAR
Kaliforniya Üniversitesi akademisyenleri, neredeyse dünya var olduğundan bu yana hala yaşamını sürdüren tek canlı formu olan Solucanların, hemen hemen tüm mutfak atıklarını yiyerek, vücutlarında ve sindirim sistemlerinde bulunan Sölom Sıvısını da katarak, bitki gelişimi için son derece etkili bir gübreye çevirdiklerini fark ediyorlar.
Yerinde ve tam geri dönüşüm felsefesini tam anlamını karşılayan bu çalışma sonrasında, eyalette özellikle bahçeli evlerde, bir kutu içerisinde 500 ile 1.000 tane solucan aracılığıyla evsel mutfak atıkları gübreye dönüştürülüyor ve yine evlerin bahçe ve balkonlarında yetiştirilen meyve, sebze ve süs bitkilerinde kullanılarak hem verimi artıyor hem de organik bir gübre olduğu için de kimyasallardan arınmış ürünler yetiştirilebiliyor.
Bu akademik araştırma sonrası fark edilen ve bitki kök ve ürün gelişimine son derece faydaları olan Solucan Gübresi evlerden sonra endüstriyel tarımda da kullanılmaya başlıyor. Özellikle orantısız kimyasallar kullanımı vasıflarını yitirmiş toprakların ıslahı için de kullanılan ve organik maddece son derece zengin bu gübre sayesinde, Amerika genelinde hem verim artışı sağlanırken, hem de tarımda kullanılan kimyasalları sebze ve meyvelerinde uzak tutmayı başarıyorlar.
2000’li yıllardan itibaren Amerika ve çoğu Avrupa ülkesinde, tarımda kimyasal gübre kullanımı yasaklandığı ve sadece organik gübre kullanımının serbest bırakıldığı için Solucan Gübresi hemen her tarlaya girmiş durumda.
Bugün itibariyle sadece Amerika’da dokuz binden fazla şirket Solucan Gübresi üretimi gerçekleştirmekte ve özellikle ürün kalitesinin katma değeri yüksek olduğu tüm sebze ve meyve üretiminde Solucan Gübresi kullanılmakta.
 

www.ekosol.com.tr

 
 

Tags: Solucan Gübresi, Ekosol, EkosoFarm, Burçin Karababa, Vermicompost, Organik Gübre,  Solucan Gübresi, Solucan Gübresi Üretim Tesisi, Solucan Gübresi Nasıl Üretilir, Solucan Gübresi Tesisisi, Organik Gübre Üretimi, Solucanlar ne yer, Eisenia Foetida, Kırmızı Kaliforniya Solucanı, Solucan üretimi, solucan gübresi üretimi, Solucan gübresi fiyatı, kırmızı solucan gübresi

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp