EkosolFarm Sivi Solucan Gübresi Uygulama Onerileri

Hobi Bitkilerinde Sıvı Gübre Uygulama

Sıvı Gübre Uygulama

 

Hobi Bahçelerinde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulama Zaman, Miktar ve Şekilleri

 

Müşterimizden Gelen Soru:

Bir arkadaşım vasıtasıyla EkosolFarm 1 litrelik sıvı solucan gübresini aldım.
25 adet meyve ağacı, 25 adet de asma fidanım var.
Ben bu sıvı  solucan gübresini ölçek olarak nasıl kullanacağım bilgi verilmesi rica ederim.

Ekosol’ün Cevabı:

Sn. Müşterimiz,

Sıvı formda üretilen ve katı gübremizin tüm özelliklerine sahip yaprak ve toprak gübresi olarak kullanabileceğiniz EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresi’nin tüm faydalarını alabilmeniz için hem topraktan hem de yapraktan EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamanızı tavsiye ederiz.

EkosolFarm Sıvı Gübre Uygulama Şekilleri Nelerdir?

EkosolFarm 10 Litre

TOPRAKTAN UYGULAMA

Topraktan yapacağınız uygulama sebze, asma ve ağaçlarınızın kök gelişimini hızlandıracak, bitkinizin kökten güçlü beslenmesini sağlayacak ve aynı zamanda kök hastalıklarına karşı direnç sağlayacaktır.

 

 

Sıvı Gübre Uygulama topraktan iki şekilde yapılabilir:

1. Damla Sulama Sisteminden

2. Kova vb. araçlar ile.

 

1. Eğer damla sulamanız varsa,

ilk uygulamayı damla sulamanızdan dekara (1.000 metrekare) 1-1,5 litre düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Damla sulama ile sıvı gübre uygulama yaparken,  su deponuzun kaç litrelik olduğu değil bir basışta kaç metrekarelik alana su bastığınız önemlidir.

 

Örneğin, 500 litrelik su tankınız varsa ve 500 litre su tankınız ile bir basışta 1 dekara (1.000 metre kare) sulama yapıyorsanız 1-1,5 litre,

Eğer 500 litrelik su tankınız ile 2 dekara (2.000 metrekare) alana sulama yapıyorsanız 2-3 litre EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresini su tankınıza ekleyip uygulama yapabilirsiniz.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yüksek konsantrasyona sahip, neredeyse pekmez kıvamında bir sıvı gübre olduğu için,mutlaka su tankınıza atmadan önce başka bir kovada tankınıza koyacağınız kadar miktarı su ile iyice çalkaladıktan sonra su tankınıza boşaltmanızı tavsiye ederiz.

Eğer damla sulama sisteminiz yoksa,

ilk topraktan uygulamayı 16 Litre suya 2 kapak (100 cc) EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresi karıştırıp, iyice çalkaladıktan sonra ağaç ve asmalarınızın kök bölgesi ve yaprak iz düşümü bölgesine uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

2. YAPRAKTAN UYGULAMA

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi ile bitkilerinizi mutlaka yapraktan beslemeninizi önermekteyiz.  Sıvı gübreler serum etkilidir ve uygulanan bitkinin gelişim ve kalitesine çalışır. 

Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.

Aynı zamanda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi içeriğindeki Kitinaz enzimi eklem bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek, kırmızı örümcek vs. gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı doğal yollar ile minimize etmektedir.

Genel olarak tüm sebze-meyve, asma ve ağaçlarınızda (cinsine ve toprak analizine göre değişiklik göstermekle beraber) ortalama ölçü, dekara 500 cc (yarım litre) olarak önermekteyiz.
Yapraktan uygulamayı hasata kadar 3 kere tekrar etmenizi öneririz.

Sıvı gübreler yapraktan üç şekilde uygulanır:

1. Spring (Fıskiye vb.) Sulama Sistemleri ile

2. Holder vb profesyonel püskürtme sistemleri ile

3. Sırt Pompası vb. pülvarizatörler ile.

 

1. Spring (Fıskiye vb.) Sulama Sistemleri ilesıvı gübre uygulama

Spring sistemleri ile sıvı gübre uygulaması yapacaksanız mutlaka dozajlama tankı kullanmanız gerekli. Springinizi temin ettiğiniz yerden dozajlama tankı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dozajlama tankınızın kapasitesine göre
dekara (1.000 metrekare) 500 cc düşecek şekilde oranlayarak kullanabilirsiniz.

 

2. Holder vb profesyonel püskürtme sistemleri ile

Holder gübreleme makinaları (bahçe pülvarizatörü) genelde 600-1000-1500 litrelik su tankına sahip, profesyonel gübreleme / ilaçlama  makineleridir.

Holder tankınızın kapasitesine göre
dekara (1.000 metrekare) 500 cc düşecek şekilde oranlayarak kullanabilirsiniz.

 

3. Sırt Pompası vb. pülvarizatörler ile.

EkosolFarm Sivi Gubre Uygulama

16 Litrelik sırt pompanızda, 16 Litre suya 50 cc (bir kapak) EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi’ni katıp iyice çalkaladıktan sonra sebze-meyvelerinizi, asmanıza ve ağaçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Eğer 16 Litrelik değil 8 Litrelik pülvarizatörünüz varsa 25 cc (yarım kapak) ekleyip yine iyice çalkaladıktan sonra bitkinizin tamamını ıslatacak şekilde yapraktan uygulayabilirsiniz.

Yapraktan uygulamayı yaparken sabah veya akşam üzeri saatlerini tercih etmelisiniz.

EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresi’nin tüm faydalarını alabilmeniz için, YAPRAKTAN uygulamayı her 21 günde bir yapmanızı tavsiye ederiz.

Yapraktan uygulama yaparken ağaçlarınız çeşitlilik gösterdiği için, ağacınız çiçekte iken, çiçeklere uygulama yapmadan tekrarlamaya özen göstermelisiniz.

Unutmamalısınız ki, EkosolFarm Solucan Gübresi lisanslı ve sertifikalı organik bir gübre olduğu için fazla kullanımda bitkiniz hiç bir zarar görmeyecek, az kullanımda ise etkisi azalacaktır.

 

bahçe gübresi

 

Bahçenizdeki bitkilerinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak olan ve 16 Litre Sırt Pompası ile birlikte kampanyalı satışta olan setimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

 

 

EkosolFarm Hobi Bahçesi Seti 

 1 Litre EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi
10 Kg. EkosolFarm Katı Solucan Gübresi
16 Litre Gübreleme Sırt Pompası*

%25 EXTRA İNDİRİMLİ
Kampanya fiyatıyla EkosolShop‘tan sipariş verebilirsiniz.

 

Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde bu sayfaya yorum bırakarak, info@ekosol.com.tr mail adresimizden ya da imzamızda bulunan iletişim numaralarımız aracılığıyla ulaşabileceğinizi hatırlatır,

Ekosol ve EkosolFarm Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
Tel  : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
Fax : 0236 364 16 16
Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp