Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi Kullanılmalı?

Solucan Gübresi nedir? %100 Solucan Gübresi (Worm Castings) ve Solucan Kompostu (Vermicompost) arasındaki farklar.

EKOSOL TARIM

 

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. ailesi, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin ilk tescilli Solucan Gübresi Üretimi yapan kuruluşu olarak, Solucan Gübresinin yararlarını, tarıma, çiftçimize faydalarını anlatmak üzerine çalışmalar yapmaktayız.

Ülkemizdeki orantısız kimyasal gübre kullanımının azaltılarak, bu organik ve son derece etkili gübreyi çiftçimize tanıtma misyondan yola çıkarak, web sayfalarımızda konu ile ilgili bilgilendirme makaleleri, EkosolFarm YouTube sayfalarımızda bilgilendirme videoları yayınlarken, EkosolBlog sayfalarımızda sıkça sorulan sorulara yanıtlar vermeye, her iletişim talebinde bilgilerimizi, bildiklerimizi tüm şeffaflığımızla paylaşmaya çalıştık.

Bu çalışmalarımızın sonucunda, Türkiye’de Solucan Gübresi ve faydaları hakkında hem üretici çiftçilerimiz hem de hobi bahçeciliği yapan binlerce müşterimiz nezdinde güçlü bir algı oluştuğunu mutlulukla gözlemlemekteyiz.

Öte yandan bu geniş coğrafyada Solucan Gübresi üretimi yöntem ve modellerini paylaşarak, verdiğimiz Katı Formda Solucan Gübresi Eğitim Seminerleri ile, Solucan Gübresi Üretimi yapmak isteyen girişimcilere eğitimler vererek, çiftçimize, hobicilerimize doğru prosesler ile üretilmiş, kaliteli Solucan Gübresi’nin ulaşması için olağan üstü gayret göstermekteyiz.

Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı Lisans ve Üretim Sertifikaları olmadan Solucan Gübresi üretimi yapan ve ürettikleri miktarda gübreyi pazarlamaya çalışan girişimcilerin “Solucan Gübresi” algısına verdikleri zararı ise üzülerek takip etmekteyiz.

Bu sebeple Solucan Gübresi’ni arazilerinde kullanmak isteyen çiftçilerimiz, ev, bahçe, balkon, teraslarında kullanmak isteyen hobi yetiştiricilerimiz için %100 Solucan Gübresi ve Solucan Kompostu arasındaki farkları anlatmak ihtiyacı duyduk.

Solucan Gübresi Nedir? 

Hangi Solucan Gübresi kullanılmalıdır?

Bu soruya yanıt verebilmek için biraz solucan gübresi üretim şekillerine göz atmakta fayda var.

Solucan Gübresi

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

1-Solucan Gübresi / Worm Castings / Vermicast: 

%100 Solucan Gübresi olarak da tanımlanabilir.
Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de Solucan Gübresi denmektedir.

Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde solucanların sindirim sisteminden geçmeyen herhangi bir madde kalmayan ürüne Solucan Gübresi – Worm Castings denir.

Nihai ürün, raf ömrü yüksek, solucan gübresi haricinde başkaca katkılar içermeyen, bitki gelişimi ve beslenmesi için son derece faydalı mikroorganizmalar, mantarlar, bakteriler içeren, özellikle bitki kök ve yaprak gelişiminde sonsuz faydaları olan sölom sıvısı içeren organik bir gübredir. 

2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışıma vermicompost / solucan humusu denir.

Üretim şekli gereği, elde edilen son ürün sadece solucan gübresi değil, üretim sürecine bağlı olarak %40 -%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama yani büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir.

Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir. Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.

Solucan Gübresi Üretimi
%100 Solucan Gübresi Üretim Ünitesi

Organik %100 Solucan Gübresi Üretim Modeli

Şüphesiz toprağa ve bitkiye kullanımında güçlü ve kesin sonuçlar elde edilen Solucan Gübresi çeşidi Worm Castings yani %100 Solucan Gübresidir.

Worm Casting üretim modeli, solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya  %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir.

Bu sayede solucan yataklarında solucanların sindiriminden geçmemiş hiç bir madde kalmamaktadır.

Vermikompost Üretimi
Vermikompost Üretim Modeli

Solucan Humusu / Vermikompost  Üretim Modeli

Vermikompost üretim modelinde ise, genelde zemine yığma yapılan solucan mamasının içerisine solucanlar konularak, bu mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile Solucan Humusu üretilmektedir.

Solucanlar doğası gereği mama arayışında yukarı doğru hareket eden canlılar olduğu için, bu üretim modelinden elde edilen gübrenin sadece %40 ile %60 oranında solucan gübresi içermektedir.

Bu üretim modeli ile elde edilen ürün standart içerik değerine sahip olmayan bir gübredir. Yığınlardaki solucan miktar ve besleme şekline göre gübrenin kalitesi değişkenlik göstermektedir.

Solucan Gübresi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. YASAL İZİNLER
Katı formda (Granül) Solucan Gübresi satın alırken, öncelikle üretici firmanın gerekli yasal tescil, lisans ve izinlere sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu bilgiler ürün paketi üzerinde veya ürün açıklama  mutlaka belirtilmelidir.

organik gübre sertifikalar

Türkiye’de Gübre Üretimi izni T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte ve denetlenmektedir.
Üretici kuruluşun ambalajı üzerinde ve web sayfalarında mutlaka T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışma Onay Belgesi Numarası, Tescil Belgesi Numarası ve Lisans Belgesi Numarası bulunması gereklidir.

Bir ürünün ambalajında Organik Tarımda Kullanılabilir ibaresi bulunuyorsa, mutlaka T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ORGANİK TARIM logosunun bulunması gerekmektedir.

Bu logonun yanında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunun logosu ve  sertifika numarası belirtilmelidir.

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş organik tarım sertifikasyon kuruluşlarınız listesi için tıklayınız.

Unutmamalısınız ki, Organik Tarım yapmasanız da Organik logolu bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz. Bir ürünün  Organik isim ve logosu olması, tüm üretim proseslerinin kayıt ve kontrol altında tutulduğu, ürün içeriğinde kullanılan her türlü hammaddenin kayıt ve kontrol altına alındığı vb. çok ciddi denetimlerden geçerek üretildiği anlamına gelmektedir. Ve en önemlisi ürün içeriğinde hiç bir kimyasal madde bulunmadığının garantisidir.

Organik olan bir ürünün toprağınıza, bitkinize hiç bir yan zararı olamaz.

2. ÜRÜN PAKETİ VE İÇERİK

Ambalajın üzerinde, gübreyi hangi şirketin ürettiği, açık adresi, iletişim numaraları ve menşei, nerede üretildiği, üretim tarihi ve parti no ibareleri bulunmalıdır.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi mutlaka ağzı kapalı bir ambalajda olmalıdır. Alacağınız ürünü ilk defa sizin açtığınızdan emin olmalısınız.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi ambalajını ilk açtınızda içinden hiç bir sert, rahatsız edici koku hissedilmemesi gerekmektedir. 

Eğer gübrede rahatsız edici keskin bir koku varsa, mutlaka fermente olmamış hayvan dışkısı içermektedir ve depolama/nakliye sırasında içerisinde bitkiye zararlı patojenler ve  bakteriler üremiş demektir.

Toz, granül veya pelet halinde ve mutlaka %25’in altında neme sahip olmalıdır.

Eğer ambalajdaki gübre avucunuza aldığınızda kuru değil ıslak ve yapışkan bir halde ise nem oranı %25’in üzerinde demektir.

Verdiğiniz bedelin ciddi bir kısmını suya ödemiş olabilirsiniz.

Unutmayın %25’in üzerinde neme sahip biri ürün gerçek gramajında değildir.

3. SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ÜRÜN AMBALAJI VE İÇERİK

solucan gübresi nedirSıvı Solucan Gübresi ambalajı mutlaka ventil kapaklı olmalıdır. Bu özel kapak tasarımı sayesinde sıvı ambalajına hava girebilmekte ve Sıvı Solucan Gübresi içerinde bulunan faydalı mikroorganizmal yaşam raf ömrü boyunca sürebilmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi ambalajının mutlaka deforme olmamış, şişe veya ambalajında şişiklik ya da göçükler olmaması gerekmektedir.

Ambalajın deforme olmasının sebebi, sıvının içeriğinde bulunan mikroorganizmal faaliyetin kontrolsüzce aktive olması anlamına gelmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi kapağını ilk açtığınızda, yüksek konsantrasyona bir üründe koku olması normaldir. Neticede 1/100 oranında su ile seyrelteceğiniz yoğunlukta bir gübrenin kokusu hissedilecek keskinliktedir. 

Fakat ekşi, sirkemsi, çürük bir koku çıkmaması gerekmektedir.

Neticede aldığınız ürün bir gübre de olsa keskin, sirkemsi, çürük ve rahatsız edici bir koku, ürünün pastorize edilmemiş olduğunu ve içeriğinde aktive olmuş zararlı bakteriler bulunduğu anlamına gelmektedir.

Sıvı formda EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresi ürünümüz, çok yüksek konsantrasyona sahip bir üründür.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi katı formdaki solucan gübresinin, sıvılaştırma teknolojisi ve prosesi ile katı formdan sıvı forma dönüştürülerek, konsantre edilmesi ile üretilmiştir.

Ürünün kapağını açtığınızda yoğun bir koku ile karşılaşmanız normaldir.

Profesyonel tarım arazilerinde dekara ortalama 1-1,5 Litre uygulanacak diğer bir tarifle 1 tonluk su tankına 1,5 Litre eklenecek yoğunlukta ve konsantrasyonda bir üretim formülasyonu olduğu için yoğun kokuya sahip olması normaldir.

Özellikle hobi yetiştiriciliği yapan müşterilerimiz EkosolFarm Sıvı Solucan Gübremizin neredeyse jöle kıvamında olduğunu gördüklerinde bizimle iletişime geçme ihtiyacı duymaktadırlar.

Ürünün konsantrasyonu profesyonel tarım arazilerine göre belirlendiği için gayet normal karşılaşılanması gereken bir durumdur.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Türkiyenin En Büyük Solucan Gübresi üretimi yapan kuruluşu Ekosol Tarım kurucu Genel Müdürü Burçin Karababa, Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Manisa fabrikasında özellikle Sıvı Solucan Gübresi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

DİKKAT:

Solucan Humusu – Vermikompost yataklarından sızan suyun bile Sıvı Gübre adı altında satılabiliyor olduğunu unutmamalısınız.

Bu sıvı içerisinde büyükbaş hayvan gübresinin tüm zaralı patojen ve bakterileri yoğun miktarda bulunmaktadır. Toprağınıza ve bitkinize geri dönüşü olmayan çok ciddi zararlar verebilirsiniz.

NEDEN EKOSOLFARM  ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ?

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile Tarım Bakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı Organik  %100 Solucan Gübresi üretimi yapan ilk kuruluştur.

Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin Solucan Gübresi üretiminde en büyük kuruluşudur.

Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır.
Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.

Hangi Solucan Gubresi Tarim ve Orman Bakanligi

EkosolFarm  Organik %100 Granül Solucan Gübresi® ve EkosolFarm  Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® ürünlerinin tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyesinde bulunan mühendisleri ve danışman akademisyenleri ile tamamlamış, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği Ecocert SAS Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım’ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış Türkiye’nin ilk Organik Solucan Gübresi‘dir.

Daha Fazla Bilgi Solucan Gübresi Nedir?

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp