Buğdayda Solucan Gübresi Nasıl Uygulanır?

Buğdayda Solucan Gübresi Uygulama Zaman ve Miktarları

Buğdayda solucan gübresi uygulaması doğru zaman ve miktarlar ile yapıldığında verimde artış sağlamanın yanı sıra kimyasal gübre ve ilaç maliyetlerinizde düşüşe sebep olacaktır.

Özellikle artan ithal kimyasal gübre ve ilaç hammadde fiyatları sebebiyle artık çiftçimiz kimyasal gübreler yerine organik solucan gübresi kullanmanın daha karlı olduğunu her geçen gün daha iyi anlamaktadır.

Doğru proseslerle üretilmiş %100 Solucan Gübresi hem bitki besleyici hem de toprak düzenleyici olduğu için, aşırı kimyasal gübreler kullanımı sonucu toprağın işleyemediği besin minerallerini de bitkinin köklerinden alabilmesini sağlamaktadır.

Buğdayda Solucan Gübresi Uygulama

Arpa, buğday, darı, mısır, yonca ve benzeri tüm tahıllar için geniş arazilerde yapılan endüstriyel yetiştiricilikte, katı organik gübrelere nazaran, konsantre sıvı formda üretilen EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulanmasını tavsiye etmekteyiz.

Buğdayda solucan gübresi uygulaması yaparken hangi markanın ürününü kullandığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun süren arge çalışmaları sonucu üretimine başlanan Ekosolfarm Sıvı Solucan Gübresi, katı formdaki solucan gübresinin tamamen organik yöntemlerle sıvılaştırılması ile elde edilmektedir.

Yüksek konsantrasyona sahip EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi oldukça yoğun, koyu pekmez kıvamında konsantre bir gübredir. EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi tüm uygulamalarda en az 1/50 oranında su ile seyreltilerek uygulanacak yoğunlukta bir yaprak ve taban gübresidir.

Tahıl Yetiştiriciliğinde Sıvı Solucan Gübresi Nasıl Uygulanır?

Arpa, buğday, darı, mısır, yonca ve benzeri geniş arazilerde yapılan endüstriyel yetiştiricilikte katı organik gübrelere nazaran, konsantre sıvı formda üretilen EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulanmasını tavsiye etmekteyiz.

Tahıl yetiştiricilinde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulama zaman ve miktarları aşağıdaki gibidir:

uygulamaUYGULAMA ZAMANIUYGULAMA ŞEKLİKULLANIM DOZU
Tohum Islama* İri tohumlarda 100 kg tohumaTohum Islama*500 cc
Tohum Islama*Ufak Tohumlarda 100 Kg tohumaTohum Islama*350 cc
1. Uygulama
Kardeşlenme döneminde
Yapraktan350-400 cc/Dekar
2. Uygulama
Sapa Kalkma Döneminde
Yapraktan350-400 cc/Dekar
3. Uygulama
Meyve oluşum döneminde
Yapraktan400-450 cc/Dekar

* Buğday, Arpa, Yulaf, Yonca vb Tohumlar için Tohum Islama Yöntemi

Tahıl ürünleri ekimi öncesi EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi ile tohum ıslama yapan bir çok çiftçimiz sonuçlarından çok memnun olduklarını ifade etmektedirler.

Ekimden 24 saat önce, iri tohumlarda, 100 kg tohuma 500 cc, ufak tohumlarda ise 100 kg tohuma 350 cc EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi’ni sırt pompası ile sisleme yaparak tohum ıslama yapılmaktadır.

Tohum ıslama sayesinde, tohumlarınızın filizlenmesi için ihtiyaç duyacağı besin elementlerini azami olarak karşılamanız mümkündür. Tohum ıslama konusunda çiftçi yorumlarına internet üzerinden bir çok kaynaktan ulaşabilirsiniz.

Buğdayda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulaması miktarı nedir?

 1. Birinci Uygulama Kardeşlenme döneminde

  Birinci uygulama kardeşlenme döneminde, yapraktan, dekara 350-400 cc gelecek şekilde uygulanır.

  Önemli Not:
  Yapraktan uygulama yapacağınız taral, holder vb pülvarizatörün su taşıma kapasitesine göre değil uygulama yapılacak alana göre hesaplama yapılır.

  Örneğin 1 tonluk su tankı olan taral vb pülvarizatörle uygulama yapacaksınız.
  Bu bir tonluk su ile bir basışta 1 dekara basıyorsanız, 1 ton su içerisine 350-400 cc yani yaklaşık 0,5 Litre EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi eklemelisiniz.
  Eğer 2 dekara basacaksanız 2 X 450 cc = 700 cc eklemelisiniz.
  Eğer 5 dekara basacaksanız 5 X 450 cc= 2, 25 Litre eklemelisiniz.

  Unutmamalısınız ki, belirtilen uygulama miktarları, su tankınızın kapasitesine değil, dekara ne kadar gübre düşmesi gerektiğine göre belirlenmektedir.solucan gübresi buğday uygulama

 2. İkinci Uygulama Sapa Kalkma Döneminde

  ikinci uygulama sapa kalkma döneminde, yapraktan, dekara 350-400 cc gelecek şekilde uygulanır. Mahsül henüz başkaldırdığı için traktör ile girebilmek mümkündür.

 3. Üçüncü Uygulama

  Üçüncü uygulama meyve oluşum döneminde, yapraktan, dekara 400-450 cc gelecek şekilde uygulanır. Meyve oluşum döneminde araziye traktörle giriş mümkün olamayacağı için genellikle endüstriyel tarım arazilerinde pivot irrigation sistemleri veya püskürtücü sistemlerle yapılabilmektedir.buğday pivot irrigation sistemler

Buğdayda Solucan Gübresi Nasıl Uygulanır?

 1. Kaç dekarda buğday ekimi yaptığınıza göre kullanacağınız miktarı hesaplayın.

  Yoğun konsantrasyona sahip EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi buğday yetiştiriciliğinde, her uygulamada, dekara 450 – 500 cc gelecek şekilde uygulanır. Örneğin 10 dekarınız varsa her uygulama için 10 X 450 cc = 4,5 Litre şeklinde hesaplayabilirsiniz. 10 dekara toplam 3 uygulama yapmanızı önermekteyiz Bu durumda 10 dekar için 3 uygulamada toplam 15 Litre Ekosolfarm Sıvı Solucan Gübresi satın almanız yeterli gelecektir.

 2. Uygulama yaparken su tankınızın kapasitesine göre değil, bir basışta kaç dekara uygulayacağınız göre hesaplama yapın.

  Örneğin 1 tonluk su tankı olan taral vb pülvarizatörle uygulama yapacaksınız. Bu bir tonluk su ile bir basışta 1 dekara basıyorsanız, 1 ton su içerisine 450-450 cc yani yaklaşık 0,5 Litre Ekosolfarm Sıvı Solucan Gübresi eklemelisiniz.
  Eğer 2 dekara basacaksanız 2 X 450 cc = 700 cc eklemelisiniz.
  Eğer 5 dekara basacaksanız 5 X 450 cc= 2, 25 Litre eklemelisiniz.
  Unutmamalısınız ki, belirtilen uygulama miktarları, su tankınızın kapasitesine değil, dekara ne kadar gübre düşmesi gerektiğine göre belirlenmektedir.

Daha Fazlası:

Kullanım Miktarları ve Öneriler

Sipariş:

EkosolShop Logo
https://shop.ekosol.com.tr

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp