Aronya Bitkisi Gübreleme

Aronya Bitkisi Gübreleme

ARONYA BİTKİSİ GÜBRELEME

Son yıllarda Türkiye’de özellikle Karadeniz bölgesinde üretimi gittikçe artan Aronya Bitkisi‘nin dikimden fidana en güçlü şekilde beslenmesi için organik gübreler kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ülkemizde yapılan toprak analizlerinde düşük ve hatta çok düşük seviyelerde olan organik madde miktarını arttırmak ve sağlıklı meyveler üretebilmek için, dikim yapılan arazinin tamamının toprak düzenleyicilerle organik madde miktarını arttırmaktan ziyade, lokal olarak fidan köklerinin ve kılcallarının bulunduğu alana organik gübre takviyesi yaparak, bitkinin kök ve kılcallarından en güçlü şeklide beslenmesini sağlayabilirsiniz.

EkosolFarm Solucan Gübresi ürünlerimiz bir çok Aronya Bitkisi yetiştiricisi tarafından kullanılmakta ve yetiştiricilerimiz özellikle bitki aksamı gelişimi, meyvede aroma artışı ve hastalıklara direnç sağlaması sebebiyle ürünlerimizden çok memnun olduklarını dile getirmektedirler.

Aronya Bitkisi Nasıl Bir Bitki?

Uluslararası literatürde Aronia Berry, Chokeberries olarak da bilinen Aronya Bitkisi, Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişen, yapraklarını döken, 2-3 metreye kadar boylanabilen, çalı formunda bir bitki türüdür.

Meyvesi çok yüksek miktarda antioksidan ve antosiyanin içermektedir. İnsan beslenmesinde ve hücre kültüründe sağlığa yararlı olduğu vurgulandığı için, yapılan çalışmalar Aronianın ve Aronya’dan üretilen ürünlerin kullanırlığı oldukça artırmış durumda.

Aronia Berries: One of the Most Powerful Superfoods | Shoreline Fruit

Bu sebeple son yıllarda özellikle Amerika ve Avrupa’da binlercede dönüm Aronya üreticiliği yapılmaktadır.

Dünya geneline bakıldığında, dünyadaki toplam Aronya üretimin yüzde 90’ı Polonya‘da gerçekleştiriliyor. Polonya’dan sonra, ABD, Kanada, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya ve Ukrayna’da sıklıkla yetiştirilmekte olan bir bitkidir.

 

Aronya Bitkisi Gübreleme

 

Aronya Bitkisinde EkosolFarm Katı Solucan Gübresi Uygulaması

Çeşit : Viking

Üretici / Fotograflar: Yunus Emre Topal

Yer: Zonguldak / Devrek

 

Yeni Fidan Dikimlerinde EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama

Yeni fidan dikimlerinde, saçak köklerde Eylül – Ekim – Kasım uygun ekim zamanlarıdır.

Tüplü fide ise her dönemde dikim yapılmaktadır.

Aronya Bitkisi Gübre Uygulama Şekil

Yeni Aronya fidanı dikimlerinde, fidan başı 200 – 250 gr EkosolFarm Katı Formda %100 Solucan Gübresi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Dikim esnasında fidanlar için açılan fidan çukurunun dibine
175-200 gr
, doğrudan kök ile temas edecek şekilde EkosolFarm Solucan Gübresi konulur.

Kenara ayrılan ve fidan çukurunu kapatacak toprağın içerisine de kalan 75-100 gr. katı gübre karıştırılarak fidan dikimi  tamamlanır.

Bu sayede fidan hem kök bölgesinden hem de toprak altında kalan gövdesinde oluşacak kılcal kökler ile beslenmeye başlayacaktır.

 

 

Aronya Bitkisi Gübre Uygulama Aronya Fidesi

Yeni dikimlerde EkosolFarm Katı Solucan Gübresi kullanım önerisinin sebebi, kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını artırmak, bu sayede ağaç gelişimini hızlandırmaktır.

Katı formda solucan gübresi içeriğinde bulunan faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken, mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.

Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından, bitkinin kök hastalıklarına karşı direncini artıracaktır.

Ayrıca kök gelişiminin yanı sıra organizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ile sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşturur. Bu da kök donma riskini azaltacaktır.

EkosolFarm Organik Solucan Gübresi tüm faydaları için tıklayınız.

 

Yetişkin Fidanlarda EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama Şekli ve Miktarları

Aronya bitkisi, gülgiller familyasına ait bitkidir. Çalı formunda yetişir ve suyu çok sever.

Aronya Bitkisi Gübre Uygulama Aronya Fidan
Yetişkin fidanlarda gölge çapı = kg olacak şekilde hesap ederek uygulanabilir.

Bitki başına düşen EkosolFarm Katı solucan Gübresi, 15 cm derinlikte çember şeklinde açılacak alana toprak altında kalacak şekilde uygulanır .

Solucan gübresinin içindeki faydalı mikroorganizmaların, azotu fikse eden bakterilerin, fosfat bakterilerinin ve mikoriza mantarlarının güneş ve hava ile temasının kesilmesi için mutlaka uygulanan gübrenin üzeri toprakla kapatılmalıdır..

Uygulama sonrası mutlaka can suyu verilmelidir.

 

 

 

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulaması

EkosolFarm Sıvı Solucan Gubresi

Bahar döneminde, gözlerin uyanmasıyla yani suyun bitkiye yürüdüğü zaman Sıvı Solucan Gübresi uygulaması yapılır.

EkosolFarm Organik Sıvı Solucan Gübresi yetişkin fidanlarda Topraktan (Sulama suyu, damla sulama vb. ile) ve Yapraktan (Püskürtme şeklinde, sırt pompası, pülvarizatör, holder vb.) yöntemi ile 2 farklı şekilde uygulanır.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulama Şekli, Miktar ve Zamanları

  1. Uygulama Topraktan; Damla sulama sistemi varsa damlamadan, yoksa kökten dönüme 1 Lt

2. Uygulama; Yapraktan dönüme 350 cc

3. Uygulama ; Yapraktan dönüme 400 cc

4. Uygulama ; Yapraktan dönüme 450 cc

Uygulamalar bitki gelişim periyodlarına bağlı olarak 21 gün ara ile yapılır.

 

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Topraktan Uygulama

Topraktan yapılan uygulamalarda, sıvı gübre bitkinin kök gelişimine ve kök hastalıklarına karşı direncinin artmasına çalışırken,

Sölom sıvısı sayesinde hastalıklara karşı korur. Su tutma kapasitesini artırır. Bitkinin su stresini alır.

Meyvede lezzet –  aroma artışını sağlar. Raf ömrünü arttırır.

Nefaseti, aroması  yüksek kaliteli ürün elde etmenize yardımcı olur.

 

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Yapraktan Uygulama

EkosolFarm %100 Solucan Gübresi sıvı formunun yapraktan yapılan uygulamalarında, içeriğinde bulunan milyonlarca faydalı mikroorganizmaların yaprak ayasında faaliyet göstermesi sonucu, yapraklarda alan genişlemesi yaratarak bitkinin fotosentez alanını genişletmesi sağlanmaktıdır.

Aynı zaman sıvı gübre içerisindeki Kitinaz enzimi, kitin tabakalı yaprak zararlılarını uzaklaştırarak bitkiyi korur.

Kitinaz enzimi  bitkilerde antifungal, antibakteriyel, insektisidal, nematisidal ve antiviral savunma mekanizmaları geliştirirler.

 

Detaylı Bilgiler:

%100 Solucan Gübresi tüm faydaları: https://www.ekosol.net/solucan-gubresi

Hangi Solucan Gübresini Seçmelisiniz: https://www.ekosol.net/hangi-solucan-gubresi

 

Aronya Bitkisi Sağlığa Faydaları, Kullanım Alanları

Aronya Bitkisi Sağlığa Faydaları, Kullanım Alanları

 

Aronya (Aronia) Kanserli hücreleri yok etme kapasitesine sahip nadide bir meyvedir. Dünya çapında yapılan bir araştırma Aronya meyvesi ve Aronya meyve suyunun kanserli hücrelerin gelişimini engellediğini ve kansere  kansere yol açan ajanlara karşı koruma sağladığını göstermiştir.

Siyah renki meyvelerin kolon kanserine karşı oldukça etkili oldukları bilinmektedir. Aronya bilinen en yüksek antioksidan ve ORAC değeri ile kansere karşı savaşta doğal bir savunucudur.

 

En önemli kanser sebeplerinden biri olan oksifatif stesse karşı vücut direncinin dengelenmesinde Aronya doğal bir takviyedir. Bu süper meyvenin gücüne dair pek çok araştırma yapılmıştır.

Unutmayın, bu kanserli hücrelerle savaşmak için Aronya meyve suyu çok önemlidir, çünkü Aronyanın etkisi ile bu askerler hücrelerin asitliği azalır, beslenir ve kanserin kendisi ile savaşır ve yok ederler. Aronya meyvesi kanserle savaşan çok önemli bir meyvedir.

Klinik Araştırmalar

Klinik Patoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları pankreatik kanser hücresi (yüksek mortalite oranına sahip kanser) üzerinde Aronya ekstraktını test ettiler.

Testlerde bu hücreler sadece kemoterapi ile tedavi edildiğinde nasıl tepki verdikleri, sadece Aronia özütü ile tedavi edildiğindeki sonuçlar ve bir İkisinin kombinasyonu ile yapılan sonuçlar rapor edildi. Sonuçlar her iki bileşiğin kombinasyonunu tek başına ilaçtan daha fazla kanser büyümesini azaltmada oldukça etkili olduğunu ve Aronya ekstresinin sağlıklı hücrelere kanser metastazını engellediği ve kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı görüldü. Ayrıca, 48 saatlik tedaviden sonra pankreatik kanser hücrelerinde apoptosis (indüklenmiş hücre ölümü) belirtileri bulundu.

Bilim adamları tarafından yapılan Farmakolojik Araştırmada yayınlanan bir çalışmada kanserojen bileşiğe maruz kalan bireylerde Aroniya meyve suyunun özofagus, pankreas kanseri, mide kanseri, beyin tümörü, gırtlak kanseri, deri kanseri gibi pek çok kanser türünün gelişimini önlediği sonucuna varmışlardır.

Aronyanın tümör oluşumunu ve büyümesini inhibe etmede oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Fitoterapi Araştırması kapsamında bir laboratuvar çalışması, Aronyadaki bioflanoid ve antosiyaninlerin meme kanserinin büyümesini başarılı bir şekilde önlediğini göstermektedir.

Doğa Bilimleri araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada kanserle savaşabilen süper gıda olarak Aronya gösterilmiştir. Aronya kötü huylu hücrelerin yayılmasını, metastazı başarılı bir şekilde durdurur ve apoptosisi tetikler.

Ayrıca bu çalışma aronianın spesifik bir gliyobastom (U373 olarak bilinen beyin kanseri çizgisi) üzerindeki etkilerini değerlendirdi ve sonuçlar şaşırtıcıydı. Aronya bu beyin kanseri hattına nekrotik olmuştur ve Aronyanın spesifik olara kanseri yok edici etkisi olduğu ve kanserli hücrelerin üretimini ele geçirip habis hücrelerin kendi kendini yok etmesi anlamına gelen apoptozise neden olduğu gözlenmiştir.

Diğer Araştırmalar

Yapılan diğer bir araştırma da yapılmış Aronyanın kolon kanseri üzerindeki etkileri gözlenmiştir. Hücre proliferasyonu, kolon kanseri hücrelerini, önceden sindirilmeyen aronia suyunun küçük bir dozuna maruz bıraktıktan sonra % 30-40 oranında inhibe edilmiştir. Ve  hücre proliferasyonu, tümör yayılımı ve kolon karsinojeneziyle ilgili genlerde önemli değişiklikler fark ettiler. Kolon kanserine yol açan hücreler üzerinde yapılan araştırmalar diğer kanser türlerinde de tedavi ile kombine edilmiş Aronya meyve tüketiminin ciddi yararlar sağladığı gözlenmiştir.

Kaynak: http://www.aronya.com.tr

 

 

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp