Badem Ağacı Gübreleme EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama

Badem Ağacı Gübreleme EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama

Badem Ağacı gübreleme’sinde, EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi;

badem ağacı gübrelemeKatı formda EkosolFarm Solucan Gübresi ve
Sıvı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması olarak
ikiye ayrılmaktadır.

Yeni dikim’den genç fidanlara EkosolFarm Solucan Gübresinin kullanım faydaları ve uygulama önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

BADEM AĞACI YENİ DİKİMLERDE
Badem Ağacı Gübreleme

Badem ağacı fidesi yeni dikimlerinde, Badem ağacı gübreleme için size mutlaka EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi kullanmanızı önermekteyiz.

Saçak köklerde Eylül – Ekim – Kasım uygun ekim zamanlarıdır, tüplü fide ise her dönemde dikim yapılmaktadır.
Hangi mevsimde dikim yapıyorsanız yapın, mutlaka EkosolFarm Katı Solucan Gübremizi doğrudan köke temas ettirecek şekilde uygulamanız önemli.

Badem ağacı yetiştiriciliğinde yeni dikimlerde EkosolFarm Katı Solucan Gübresi kullanım önerimizin sebebi, kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını arttırmak ve ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek içindir.

Meyve ağaçlarının böyle bir süre ile öne çekilmesi yatırım maliyetlerini önemli oranda düşürmektedir.

YENİ DİKİMLERDE BADEM AĞACI UYGULAMA ŞEKİLLERİ
Yeni dikimi yapılacak fidanlarınız için açılan fidan çukurunun dibine saçak köklerin bütünü ile temas edeceği şekilde 500 gr. kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konulur.  Kenara ayrılan toprağın 2/3’ü kalan 1 kg. ile karıştırılarak üzerine eklenir.

Aşı bölgesi dışarıda kalacak şekilde kalan toprak ile kapatılır ve nemlendirilir.

Her bir fidan çukuruna 1,5 Kg. EkosolFarm Solucan Gübresi konulmalıdır.

YENİ DİKİLMİŞ FİDANLARINIZDA UYGULAMA

Bölgenizin iklim koşulları ve rakımına bağlı olarak Eylül ayından Şubat ayına kadar EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresini genç fidanlarınıza uygulayabilirsiniz.

Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresinin özellikle Ekim – Kasım aylarında uygulanması tavsiye edilir.

Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.

Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direnci artacaktır.

Mart ayına kadar başkaca hiçbir gübre kullanmamanız önemli, özellikle kimyasal gübreler. Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.

EkosolFarm Solucan Gübresi badem ağacı gübreleme de, kök gelişiminin yanı sırabadem ağacı gübrelemeorganizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ve sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşturur. Bu da Kök donması riskini azaltacak.

Badem ağacı dikiminde şahit alan bırakmak bizler için önemli. Böylelikle EkosolFarm Solucan Gübresinin yarattığı faydayı kontrol alanı ile karşılaştırarak daha net görür ve sürdürülebilir bir ticari alışverişi başlatmış oluruz.

GENÇ FİDANLARINIZDA UYGULAMA ŞEKİL VE MİKTARLARI

Golge Capi
 
Genç badem ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap ederek uygulayabilirsiniz.

Yeni dikimlerde ortalama 80 cm. olduğunu varsayabiliriz.
Badem ağacı gübreleme de Ağaç başına düşen EkosolFarm Solucan Gübresi, 15 cm. en 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana, yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

15 cm. derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmelidir.

Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.

SUYUN AĞACA YÜRÜDÜĞÜ ZAMAN EKOSOLFARM SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ZAMANI

Mart ayında muhakkak surette EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız,m ağaçları için sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli.

Yine fayda mikroorganizmalardan kaynaklanmakta.

Faydalı mikroorganizmalar, badem ağaçları yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.

Aynı zamanda Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimi kafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs. gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir.

EkosolFarm Sıvı Gübre uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı.

Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında,
dekara 1 lt. düşecek şekilde 1 uygulama topraktan yapılmalı.

İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre, 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı.

Eğer ağaçlarınız yeni dikim ise 1 lt. yeterli olacaktır.

Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir.

info@ekosol.com.tr mail adresimize araziniz ve bademlerinizde ait bölge, fidan yaşı, fidan sayısı ve benzeri bilgileri mail olarak gönderdiğiniz taktirde, uzman Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız sizi arayarak detaylı bilgilendirme yapabilirler.

EkosolFarm Katı ve Sıvı Formda Badem ağacı Uygulamalarına ait detaylı bilgiler için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® Kullanım Miktarları ve Öneriler


 
Daha Fazlası için:

Badem Ağacında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulaması

Badem Ağacında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulaması

EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® Kullanım Miktarları ve Öneriler


 
 
 
Solucan Gübresi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken hususları için:

 

 

Solucan Gübresi Satış EkosolShop
Daha Fazlası için tıklayınız:
Solucan Gübresi Hakkında Tüm Sorular
Kırmızı Kaliforniya Solucanı / Eisenia Foetida
Solucan Gübresi Hakkında Bilgiler
Solucan Gübresi Satışı
                                                                            EkosolFarm Ürünler
                                                                            Solucan Gübresi Üretim Ünitesi
                                                                            Belgelerimiz
www.ekosol.com.tr

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp