Ekosolfarm solucan gubresi ceviz fidani

Ceviz Fidesinde EkosolFarm Solucan Gübresi Nasıl Uygulanır?

Ceviz Fidelerinde, Ağaçlarında EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama

Ekosolfarm solucan gubresi ceviz fidani

n11.com üyesi(Ürün)

Ceviz Ağaçlarında Kullanım

180 adet ceviz ağacım var. Kac kg gider? Ağaç başı kullanım şekli ve dozu nedir?

12 Haziran 2017 Pazartesi

 


Sayın Fatih Uslu;

N11 EkosolFarm Satış Mağazamıza gönderdiğiniz soruya istinaden, cevabımızı mail adresinizden paylaşmak istedik.

Öncelikle cevizlerinizin yaşı kullanım miktarlarını belirleyebilmek için önemli. Sorunuzda belirttiğiniz üzere 180 Adet dikili ceviz ağacınız var. EkosolFarm Solucan Gübresi ile ilgili size gerekli olan tüm kullanım şekil ve miktarlarına ait açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Dikimi gerçekleşecek fidanınız varsa yeni  fidanlarınızın dikimi esnasında muhakkak surette EkosolFarm Solucan Gübresi kullanılmasını öneririz. Bu kullanım önerisinin sebebi, kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını arttırmak ve ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek. Meyve ağaçlarının böyle bir süre ile öne çekilmesi yatırım maliyetlerini önemli oranda düşürmektedir.

Yeni dikimi yapılacak fidanlarınız için açılan fidan çukurunun dibine saçak köklerin bütünü ile temas edeceği şekilde 500 gr kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konulur. Kenara ayrılan toprağın 2/3 ü kalan 1 kg ile karıştırılarak üzerine eklenir. Aşı bölgesi dışarıda kalacak şekilde kalan toprak ile kapatılır ve nemlendirilir.
Her bir fidan çukuruna 1,5 Kg EkosolFarm Solucan Gübresi konulmalıdır.

Dikilmiş olan Ceviz fidanlarınız için; 

Ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap edilmeli.

Ağaç başına düşen gübre, 15 cm. en ve 15 cm. derinlikte açılacak  çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak  alana yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

15 cm derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmeli.  Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden  Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.

Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi’nin bu bölgeye uygulanması ve özellikle uygulanması tavsiye edilir.  Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.

Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direncini yükseltecektir.

Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve  artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.  Kök gelişiminin yanı sıra organizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ve sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşur. Bu da Kök Donması riskini azaltacak.

Şahit alan  bırakmak bizler için önemli. Böylelikle EkosolFarm Solucan Gübresi’nin yarattığı faydayı kontrol alanı ile karşılaştırarak daha net görür ve sürdürülebilir bir ticari alışverişi başlatmış oluruz.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli. Yine fayda mikroorganizmalardan kaynaklanmakta. Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir. Aynı zamandaEkosolFarm Sıvı Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimikafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı.  Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında dekara 1 lt. düşecek şekilde Birinci uygulama topraktan yapılmalı.

İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı. Sizin ağaçlarınız yeni dikim olduğunu tahmin ettiğimiz için 1 lt. yetecektir.

Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir. (Dekara 300-350 cc.)

Dekara düşen ağaç sayısı ortalama 26 olduğunu düşünürsek, 180 ağaç yaklaşık 7 dekarlık bir araziniz olduğunu düşünmekteyiz. 1 Litre damla sulamadan veya topraktan, 3 uygulama da yapraktan 350’şer cc. olduğu düşünülürse yaklaşık dekara 2 Litre, 7 Dekara 14 Litre EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi ihtiyacınız bulunmakta.

EkosolFarm Solucan Gübresi ile ilgili belgelerimizi ekte bulabilirsiniz.

Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde aşağıda bulunan iletişim namaralarımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatır,

Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.

Tel: 0236 364 15 15

Fax : 0236 364 16 16

www.ekosol.com.tr

shop.ekosol.com.tr

EkosolFarm Solucan Gubresi logo
Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp