ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ

ZEYTİNDE ORGANİK GÜBRE KULLANIMI

ZEYTİNLERİNİZDE DOLULUK ORANI, YAĞ VE KALİTE İÇİN 

EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ UYGULAMANIN TAM ZAMANI!

 
zeytin gübreleme

EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ’NİN ZEYTİNE ETKİLERİ

EkosolFarm Solucan Gübresi, zeytinde DOLULUK ORANINI, YAĞ ve KALİTE için uygulanmasını tavsiye ediyoruz.
Son yıllarda zeytin gübre çeşitleri içerisinde en çok aranılan organik gübre Solucan Gübresi olmuştur.
Zeytinde organik gübre kullanımı hakkında sayfalarımızdan ve iletişim adreslerimizden bir çok soru almaktayız. Bu yazıda zeytinde organik gübre kullanımı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.
Zeytinde Sıvı ve Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi uygulama şekil ve miktarlarını incelemek için tıklayınız: https://www.ekosol.net/zeytin-agaclarinda-solucan-gubresi
Özellikle periyodisite yani VAR YILI ile YOK YILI olarak adlandırılan dönemin etkilerini en aza indirebilmek için zeytin üreticilerimizle birlikte yaptığımız zeytinde organik gübre kullanımı projelerimiz ile damla sulama, yapraktan ve pülverizatörle yapılan Solucan Gübresi uygulamalarında çok iyi sonuçlar alındı.
Aynı şekilde EkosolFarm Solucan Gübresi uygulamasının besleyici özelliği yanında uçucu zararlıları kovucu etkisi de bulunmaktadır, özellikle zeytinde kalite ve verime olumsuz etki yapan zeytin sineğine karşı olumlu etki göstermektedir.

ZEYTİNDE TABAN GÜBRESİ NE ZAMAN ATILIR?

ekosolfarm-solucan-gubresi-garnul-25-kgEKOSOLFARM KATI SOLUCAN GÜBRESİ ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ
Geç sonbahar veya erken ilkbahar döneminde toprak tav halinde iken, ağaçların taç iz düşüm noktalarına toprak üzerinde 10-15 cm derinliğinde çukur açılır, açılan gübre çukura konur ve çukurun üstü kapatılarak gübrenin toprağa karışması sağlanır.
Geç sonbahar ve erken ilkbahar da yapılan uygulama sonrası gübre toprak içerisinde faaliyetlerine başlarlar, faydalı bakteri ve mantarlar toprak içerisinde çoğalıp ve yayılırlar özellikle mychoriza mantarları kök üzerini kaplayarak saçak kök oluşumunu artırırlar.
Kök oluşumunun artması ağaçların daha iyi beslenmesini sağlar.
 
Solucan gübresi içerisindeki enzimler sayesinde toprakta doğal olarak bulunan ancak bitkinin kullanamayacağı bileşik formdaki besin maddelerini parçalayarak bitkinin kullanabileceği forma dönüştürür, toprak pH’nı ayarlar ve birikmiş tuzu parçalarlar.
Bu uygulama ile toprak yapısının düzenlenmesi ve besin elementlerinin kullanışlı forma dönüşmesiyle uyanma döneminde ağaçlar hazır besinle buluşacak ve beslenmeye başlayacaktır.
Ayrıca gübre içersindeki faydalı organizmaların hareketi sonucu oluşan enerji sayesinde toprak sıcaklığının + 2 derece yükselmesini sağlamaktadır. Bu durum köklerin aşırı soğuklardan etkilenme oranını azaltmaktadır.

ZEYTİNDE YAPRAK GÜBRESİ NE ZAMAN ATILIR?

EkosolFarm 10 Litre_3EKOSOLFARM SIVI SOLUCAN GÜBRESİ  ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ
EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi zeytinde damla sulama var ise 1 damlamadan uygulama ve minimum 3 ve üzeri yaprak uygulaması şeklinde önerilmektedir.
Uygulama damla sulamadan dekara 1-1,5 litre gelecek şekilde ağaca suyun yürüdüğü dönemde (uyanma) yapılmalıdır. Bu uygulama ile gübre içerisindeki amino asitlerin iletim demetlerini genişletmesi ile kök-yaprak ve yaprak- kök arasındaki enerji, su ve besin iletimi daha fazla ve sağlıklı olmaktadır.
Bu sayede oluşacak filiz miktarı artmaktadır.
 
Damla sulamadan yapılacak uygulama katı uygulamasına takviye niteliğindedir.

 • 1.Uygulama damla sulama uygulamasından 10 gün sonra Dekara 350 cc. dozajında yapraktan yapılmaktadır, bu uygulama filizlerin daha iyi beslenmesine ve çiçek oluşumuna katkı sağlamaktadır.
 • 2. Uygulama çiçek döneminde pülverizatör ileDekara 350 cc. dozajında yapılmaktadır , bu uygulama çiçek tutumunu artırmaktadır.
 • 3. Uygulama meyve tutumunda zeytinlerin saçma tanesi büyüklüğünde olduğu dönemde pülverizatör ile yine Dekara 350 cc. dozajında verilmektedir. Bu dönemde yapılacak uygulama meyve kalitesine yağ oranına ve kalibresine olumlu yönde etki sağlamaktadır.

NOT : Yapraktan pülverizatörle yapılacak uygulama periyodu 21 gün arayla yapılmaktadır.
EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamasının besleyici özelliği yanında uçucu zararlıları kovucu etkisi de bulunmaktadır, özellikle zeytinde kalite ve verime olumsuz etki yapan zeytin sineğine karşı olumlu etki göstermektedir.
Bu nedenle Haziran ayının 2. Yarısından itibaren özellikle larva döneminde yapılacak uygulamalar zeytin sineği popülasyonunun çoğalmasını önlemekte ve tabiki besleme görevine devam etmektedir.
Zeytinde hasat öncesine kadar EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulaması yapmakta fayda vardır.
Unutulmamalıdır ki,
EkosolFarm Solucan Gübresi   %100 Organik bir gübre olduğu için, fazla kullanımda ağacınıza hiç bir zararı olmayacaktır, eksik kullanımda etkisi azalacaktır.
 
Bu dozajlara göre 4 DEKAR bir arazide genç 120 Ağaç için uygulama miktar tablosu aşağıdaki gibidir:
Zeyin Gübre uygulama şekil ve Miktar Tablosu
 
[wds id=”2″]
 
http://blog.ekosol.net/genel/yok-yilinda-zeytin-tam-rekolte/?preview_id=1718&preview_nonce=e6b785fe10&_thumbnail_id=1739&preview=true
 

www.ekosol.com.tr
 

8 thoughts on “ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ”

 1. Mustafa GÜNDOĞDU

  Merhaba,ben amatörce zeytincilik yapıyorum. Solucan gübresini kullanmak istiyorum fakat bu konuda bilgim yok. Gübrenin topraktan verilmesi tarifinde toprağın kazılması ve ütü örtülmesi belirtiliyor. Çök sayıda ağaçta nasıl başarılı olur. Uygulama maliyeti çok fazla olmamı. Gübre uygulaması kaç etapta verilmesi gerekir. Detaylı bilgi edinmek mümkünmü.

  1. Mustafa Bey Merhaba,
   Ekosol Tarım ana sayfamızda sorular kısmında Zeytin Ağaçlarında EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması hakkında çok detaylı bir yazımız mevcut. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   https://www.ekosol.net/zeytin-agaclarinda-solucan-gubresi
   Özellikle Katı formda EkosolFarm Solucan Gübremizin, ağaçlarınızın yaşlarını bilmememize rağmen, uygulanması işçilik maliyetlerinizi mutlaka arttıracaktır. Fakat alacağınız fayda ve verim artışı sonucunda, EkosolFarm Solucan Gübresi uygulamanızın size olan maliyetinin geri döneceğini hesaplamanız mümkün. Bir çok müşterimiz yaptıkları analizlerde maliyetin katıyla kazanca dönüştüğünü ifade etmektedirler.
   Tabii bu sonuçlar, ağaçlarınızın yaşına, cinsine, toprağınızın analiz sonuçlarına ve benzeri yüzlerce parametreye bağlı olarak değişmektedir.
   YouTube kanalımızda yayınlanan, Akhisar’da Zeytinde Solucan Gübresi Uygulama Sonuçları ile ilgili videomuzu da aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
   https://youtu.be/E4GNYw3KRKo
   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde imzamızda bulunan iletişim numaralarımız ve blog sayfalarımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatır,
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

 2. Murat Ergül

  Merhaba https://youtu.be/E4GNYw3KRKo link izledim ama tatmin edici cevabı bulamadım kullanılan solucan gübre sonunda verimde % ? oranında artış oldu solucan gübresinin kullanıldığı her alanda en az %25/30 arası bir ürün artışı veya erken ürün alma gibi özellikleri var ama zeytinde hiç bir yerde bulamadım bu artış oranını normal gübre fiyatları 1,5/3 TL kg arasında değişiyorken solucan gübresinin fiyatı 4 TL kg olması zaten parası olmayan üretici tarafından nasıl karşılansın aradaki üretim artışı bunu ne kadar karşılar birde solucan gübresinin kullanımı daha fazla işçilik demektir bu konuda aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Murat Bey Merhaba,
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. fabrikamız Manisa‘da bulunduğu için özellikle Türkiye’nin en fazla zeytin üretimi yapılan bölgesi olan Manisa Akhisar’da ve Türkiye’nin dört bir yanında bir çok Zeytin Üreticisi yıllardır ürünlerimiz kullanmaktadırlar. Üreticilerle yaptığımız uygulamalarda veya birebir arazi gözlemlerimizde ciddi verim artışı aldıklarına şahit olmaktayız.
   Verim, her türlü tarım kültüründe, sadece gübreye değil, iklimden toprak analizine, bitki veya ağacın yaşına, cinsine, bölgenin rakımına ve benzeri onlarca parametreye göre değişkenlik göstermektedir. Hatta aynı arazide bile değişkenlik yaşanmaktadır.
   Bu sebeple biz sayfalarımızda hiç bir zaman üründe net bir verim artışı rakamı vermemeye özen göstermekteyiz.
   Bizim için en doğru olan, çiftçimiz ilk defa EkosolFarm ürünleri kullanacaksa, şahitli uygulama yaparak, arazisi 4 dönümse 2 dönümüne, 40 dönümse 20 dönümüne uygulamasını sağlamak ve hasatta sonucu bizzat üreticinin görmesi, ölçümlemesidir. Bu sayede yıllardır ürünlerimizi kullanan çok fazla sayıda üretici dostlarımız var.
   Zeytin’de EkosolFarm kullanan üreticilerimiz ciddi oranda verim artışı yanında özellikle meyve tutumu, doluluk ve kalibre yüksekliği sağladığı için EkosolFarm Solucan Gübresi kullanmaktalar.
   İzlediğiniz videoda https://www.youtube.com/watch?v=E4GNYw3KRKo&feature=youtu.be Manisa’da atalarından beri Zeytincilik yapan Ali Rıza Çankaya kendisi sonuçları çok net ifade etmektedir. Yine bölgede erkencilik, hatta yok yılında verim alan Zeytinliova’nın Üçavlu köyünden Mustafa Özkan’ın arazisine dair haberimizi mutlaka incelemişsinizidr. http://blog.ekosol.net/genel/yok-yilinda-zeytin-tam-rekolte/
   Normal gübre fiyatları 1,5/3 TL kg. arasında değişiyorken EkosolFarm Solucan Gübresi kullanan üreticilerimiz, hem gübre maliyeti hem de uygulamada işçilik maliyetlerini göz önünde tuttuklarında, fiyat/fayda oranında çok kazançlı olduklarını her defasında ifade etmektedirler. Kasım 2017 itibariyle, Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi EkosolShop sayfamızdaki satış fiyatımız KARGO DAHİL 3,8 TL/kg.’dir. Bu fiyat yüksek tonajlı alımlarda daha aşağı inebilmektedir. Kullanacağınız miktarı belirlemek için bizimle temasa geçerek uzman ziraat mühendisi arkadaşlarımız araziniz ve ağaçlarınıza göre uygun dozajı hesaplayarak sizn için fiyatlandırma yapacaklardır.
   EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması yapacağınız Zeytinlerinizde bugüne kadar yaptığınız kimyasal uygulamasını da, ilk yıl %30 oranında azaltmanız gerektiğini tavsiye ettiğimiz için zaten kullandığınız miktarın %30’unu azalttığınız maliyetlerimünizden karşılayabileceksiniz.
   EkosolBlog sayfalarımızda http://blog.ekosol.net Ekosol Sorular sayfamızda https://www.ekosol.net/zeytin-agaclarinda-solucan-gubresi ve https://www.ekosol.net/bilgiler/kullanim-miktarlari-ve-oneriler sayfalarımızde Zeytinde EkosolFarm Solucan Gübresi faydaları, uygulama miktar ve şekilleri detaylarıyla ayrıca anlatılmaktadır.
   Değerli yorumlarınız için teşekkür eder,
   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde imzamızda bulunan iletişim adres ve telefonları aracılığyla ulaşabileceğinizi hatırlatır,
   Mutlu, sağlıklı günler ve bol verimli yıllar dileriz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

  1. Tufan Bey Merhaba,
   50 yaşındaki zeytin ağaçlarınız için solucan gübresi kullanımına ilişkin bilgilendirme talebinize ilişkin olarak;
   Kaç dönümde zeytin yetiştiriyorsunuz?
   Kaç adet zeytin ağacınız var?
   Damla sulama sisteminiz var mı?
   Hangi il ve İlçedesiniz bilemediğimizden bahçeniz için ne kadar bir gübre ihtiyacınız olacak ve maliyeti ile ilgili tam olarak bilgi veremeyeceğiz.
   Zeytin ağaçları daha ziyade yaprağından beslenen bir bitki türüdür. Kontrollü bir bahçe mi onu bilemediğimizden budama yapıp yapmadığınızı da bilemiyoruz.
   Ancak ortalama bir bilgi verecek olursak; budama yapılmamış ise dönüme 450 cc. düşecek şekilde sezon boyu yapraktan 3 uygulama püskürtme ile yapmanızı dolayısı ile sezon boyunca dönüm başına 1350 cc. EkosolFarm Sıvı Solucan gübresine ihtiyaç duyacağınızı belirtmek isteriz.
   Bu uygulamayı yaparken ağacınızın kök bölgesinide uygulamanızı öneririz.
   ? EkosolFarm Solucan Gübresinin içerisinde;
   Organik Madde, bitki gelişimine büyümesine destek veren enzimler, doğal büyüme hormonu, Azoto bakteriler, mikoriza mantarlar, organik atık kaynaklı Hümik ve fülvik asit, Sölomic sıvısı ve milyonlarca faydalı mikroorganizma içerir.
   Bitki köküne direk temas ile veya kök bölgesine uygulamalarda, Azot bakterileri havadaki serbest azotu fikse ederek önce nitrat daha sonra nitrit formuna dönüştürerek bitkinin alımına sunarak önemli miktarda azot ihtiyacını karşılarken, mikoriza mantarlarda kök gelişimini ve kök saçaklanmasını hızlandırarak hem tutumu sağlayacak hem bitkiyi güçlendirecek hemde inci dizisi şeklinde köke tutunan mantarlar boşluksuz bir sıvama yapacakları için kök hastalıklarına karşıda önemli bir direnç teşkil edeceklerdir.
   Yoğun mikroorganizmal ortam, ortamda doğal bir yaşam oluştururken, mikroorganizmaların birbirlerine sürtünmeleri esnasında oluşan kinetik enerjiden kaynaklı ısı açığa çıkarak kök donması riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.
   ? Doğru üretilmiş Solucan gübresi içerisinde aktif halde bulunan amilaz, kitinaz, selülaz, ksilenaz, sellobiaz, endoglukanaz, asit fosfataz, alkalin fosfataz ve nitrat redüktaz enzimleri ile bitkinin enerji ihtiyacını destekler ve biyo etkileri hızlandırırken kitin içeren zararlılara karşı da doğal bir mücadele sağlamaktadır.
   Umarız ihtiyacınız olan bilgileri iletebilmişizdir.
   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde info@ekosol.com.tr mail adresimizden ulaşabileceğinizi hatırlatır,
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

 3. Mesut Kozalı

  merhaba; Foça gerenköyde 8 yaşında 1900 adet trilye cinsi zeytinliğim var,damlama sulama
  ile suluyorum,önerilerinizi bekliyorum.(ürün cinsi,uygulama ve fiyat bilgisi ricasıyla)
  saygılarımla.

  1. Mesut Bey Merhaba,
   Ekosol Tarım A.Ş. fabrikamız, Türkiye’de toplam 158 Milyon Adet Zeytin ağacının 21 Milyonunun bulunduğu Akhisar bölgesininde bulunduğu için Ekosolfarm ürünlerimizi özellikle zeytin yetiştiriciliğinde uygulayan bir çok çiftçimiz var ve sonuçlardan oldukça memnun olduklarını ifade etmektedirler.
   https://www.youtube.com/watch?v=l1Z5OiP1OnM
   Trilye cinsi zeytin ağaçlarınız için eğer işçi temininde sıkıntı yaşamıyorsanız, öncelikle kış gübresi olarak katı formda Ekosolfarm Solucan Gübresi uygulamanızı tavsiye ederiz.
   Katı formda Ekosolfarm Solucan Gübresi hem bitkinizin bahara hazırlanmasını sağlayacak, hem de kök hastalıklarına karşı ağaçlarınızın yüksek miktarda direncini arttıracaktır.
   Uygulama miktarı olarak Gölge Çapı=KG formülü ile bir hesaplama yapabilirsiniz. Ağaçlarınız ortalama 3 metre gölge çapına sahipse, her ağaç başına 3 kg. Ekosolfarm katı Solucan Gübresi uygulamanızı tavsiye ederiz.
   KATI FORMDA EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ UYGULAMA ŞEKİLLERİ:
   Ağaç yaprak iz düşümünde, 15-20 cm. en ve derinliğinde, kare veya çember şeklinde çukur açılır.
   Gölge Çapı-(m) = Ağırlık (kg) oranında Solucan Gübresi açılan çukura konur ve üzeri toprakla örtülür ve sulanır.
   Örneğin;
   Yaprak iz düşümü (Gölge çapı) 4 Metre olan bir ağaca 4 Kg Solucan Gübresi uygulanır.
   Dikimden 1 hafta sonra kök bölgesine sıvı solucan gübresi uygulanması önerilir.
   İlkbaharın gelişi ile birlikte, zeytinlerinizde verim artışı, dayanıklılık, aroma artışı, yağ oranı artışı sağlamanız için sıvı formda Ekosolfarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamanızı önermekteyiz.
   ZEYTİN’DE EKOSOLFARM SIVI UYGULAMA ZAMAN VE MİKTARLARI:
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi ürünlerimizin dozajlama hesabını dekara göre yapmalısınız. Dekara düşecek gübre miktarına göre hem damla sulama hem de yapraktan uygulama tankınızdaki suya karıştırarak uygulayabilirsiniz.
   Örneğin; bir seferde damla sulamanızdan 500 litre suyu 1 dekara basıyorsanız 1,-1,5 Litre kullanmalısınız. Eğer bir seferde 3 dekara basıyorsanız, 3 dekarlık sıvı gübre yani 3-4,5 Litre karıştırarak uygulamalısınız.
   Yetişkin zeytin ağaçlarınızda uygulama zaman, miktar ve şekilleri aşağıdaki gibidir:
   1. UYGULAMA: Ağaca su yürümesi başladıktan 10 gün sonra Damla Sulamadan 1-1,5 Lt/Dekar
   2. UYGULAMA: Çiçeklenme döneminde Yapraktan 350-400 cc/Dekar
   3. UYGULAMA: Meyve tutumunda Yapraktan 400-450 cc/Dekar
   4. UYGULAMA: Meyve İrileştirme Döneminde Yapraktan 400-450 cc/Dekar
   Detaylı Bilgi: https://www.ekosol.net/bilgiler/kullanim-miktarlari-ve-oneriler
   Bize imzamızda bulunan iletişim numaralarımızdan ulaşabilirseniz, uzman ziraat mühendisi arkadaşlarımız hem uygulama şekil, zaman, miktarları hem de fabrika satış fiyatlarımız konusunda sizi memnuniyetle bilgilendireceklerdir.
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp