ceviz gubre uygulama

Ceviz Ağaçlarında Solucan Gübresi Uygulama Zamanları

ceviz gubre uygulama

Aytekin Güven
6 EYLÜL 2017 TARİHİNDE, SAAT 14:52

Solucan gübresini ceviz ağacına ne zaman kullanmalıyız?

 

 

 


Ekosol
6 EYLÜL 2017 TARİHİNDE, SAAT 17:59 CEVAPLADI

Aytekin Bey Merhaba;

Ceviz Ağaçlarında EkosolFarm Solucan Gübresi uygulama zamanları katı formda EkosolFarm Katı (granül) Solucan Gübresi ve Sıvı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması olarak ikiye ayrılmaktadır.

Arazinizin bölgesi, rakımı, iklimi ve cevizlerinizin yaşı ve durumu konusunda detaylara sahip olamadığımız için, yeni dikim’den genç fidanlara EkosolFarm Solucan Gübresi’nin kullanım faydaları ve uygulama önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

YENİ DİKİM:

ceviz fidesi dikimiCeviz fidesi yeni dikimlerinde size mutlaka EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi kullanmanızı önermekteyiz.

Saçak köklerde Eylül – Ekim – Kasım uygun ekim zamanlarıdır, tüplü fide ise her dönemde dikim yapılmaktadır. Hangi mevsimde dikim yapıyorsanız yapın, mutlaka EkosolFarm Katı Solucan Gübremizi doğrudan köke temas ettirecek şekilde uygulamanız önemli.

 

 

Yeni dikimlerde EkosolFarm Katı Solucan Gübresi kullanım önerimizin sebebi, kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını arttırmak ve ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek içindir.

Meyve ağaçlarının böyle bir süre ile öne çekilmesi yatırım maliyetlerini önemli oranda düşürmektedir.

 

YENİ DİKİMLERDE UYGULAMA ŞEKİLLERİ
Yeni dikimi yapılacak fidanlarınız için açılan fidan çukurunun dibine saçak köklerin bütünü ile temas edeceği şekilde 500 gr. kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konulur. Kenara ayrılan toprağın 2/3’ü kalan 1 kg. ile karıştırılarak üzerine eklenir.

Aşı bölgesi dışarıda kalacak şekilde kalan toprak ile kapatılır ve nemlendirilir.

Her bir fidan çukuruna 1,5 Kg. EkosolFarm Solucan Gübresi konulmalıdır.

YENİ DİKİLMİŞ CEVİZ FİDANLARINDA UYGULAMA:

Bölgenizin iklim koşulları ve rakımına bağlı olarak Eylül ayından Şubat ayına kadar EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi’ni genç fidanlarınıza uygulayabilirsiniz.

Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresinin özellikle Ekim – Kasım aylarında uygulanması tavsiye edilir. Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.

Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direncini yükseltecektir.

Mart ayına kadar başkaca hiçbir gübre kullanmamanız önemli özellikle kimyasal gübreler. Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.

Kök gelişiminin yanı sıra organizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ve sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşur. Bu da Kök donması riskini azaltacak.

Şahit alan bırakmak bizler için önemli. Böylelikle EkosolFarm Solucan Gübresinin yarattığı faydayı kontrol alanı ile karşılaştırarak daha net görür ve sürdürülebilir bir ticari alışverişi başlatmış oluruz.

GENÇ FİDANLARINIZDA UYGULAMA ŞEKİL VE MİKTARLARIceviz solucan gübresi uygulama

Ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap ederek uygulayabilirsiniz. Yeni dikimlerde ortalama 80 cm olduğunu varsayabiliriz.

Ağaç başına düşen EkosolFarm Solucan Gübresi, 15 cm. en 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana, yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

? 15 cm. derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmelidir. Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.

SUYUN AĞACA YÜRÜDÜĞÜ ZAMAN EKOSOLFARM SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ZAMANI

☝ Mart ayında muhakkak surette EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli.

Yine fayda mikroorganizmalardan kaynaklanmakta. Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.

Aynı zamanda Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimi kafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir.

?Sıvı gübre uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı.

Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında, dekara 1 lt. düşecek şekilde 1 uygulama topraktan yapılmalı.

? İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre, 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı. Eğer ağaçlarınız yeni dikim ise 1 lt. yeterli olacaktır.

Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir.

info@ekosol.com.tr adresimize araziniz ve cevizlerinize ait bölge, fidan yaşı, fidan sayısı ve benzeri bilgileri mail olarak gönderdiğiniz taktirde, uzman Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız sizi arayarak detaylı bilgilendirme yapabilirler.

EkosolFarm Katı ve Sıvı Formda Ceviz Uygulamalarına ait detaylı bilgiler için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

EkosolFarm %100 Solucan Gübresi Ceviz Uygulama Sonuçları

Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde info@ekosol.com.tr mail adresimizden ya da imzamızda bulunan iletişim numaralarımızdan ulaşabileceğiniz hatırlatır,

Ekosol ve EkosolFarm Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
Fax : 0236 364 16 16
www.ekosol.com.tr
shop.ekosol.com.tr

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp