Çay’da Solucan Gübresini Nasıl Uygulayacağız?

 

Çay’da Organik Solucan Gübresini Nasıl Uygulayacağız?

 

2 EYLÜL 2017 TARİHİNDE, SAAT 19:57

Maksut Büyük

Merhaba ben de çay üreticisiyim. Bulunduğum köy merkez Karayemiş Köyü de seneye organik gübreye geçti.

Fakat bize bu konuda kimsegübreleme için bilgi vermiyor. Ortada bir sürü kirli bilgi var.

Kıştan beri Solucan Gübresi üzerine araştırma yapıyorum. Anladığım kadarıyla Solucan Gübresi kullanacağız. Fakat bu konuda özellikle katı gübre hakkında kimse bilgi vermiyor.

Mesela NPK gibi elle avuç hesabı mı atacağız, direk köke miyoksa serpmemi yapacağız bilgimiz yok.  Ayrıca tabloyu inceledim sonuç mükemmel. Yıllarca kimyasala alışmış arazinin ilk yılında bu kadar verim vermesı normal, zaten aradaki fark iklimsel de olabilir.


 • Maksut Bey Merhaba,
  Ekosol Tarım olarak Karadeniz bölgesinde Çaykur ile birlikte Hopa’dan Of’a kadar 9 ayrı parselde, aynı zamanda da bağımsız olarak yine farklı bölgelerde 10 ayrı parselde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamaları yapıyoruz.

  Çayda Sıvı Solucan Gübresi UygulamaBu bölgelerin içinde halen kimyasal gübreleme yapan araziler çoğunlukta iken, bazı bölgelerde organik çay üretimi yapanlar da mevcut.

  EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamalarımız her sürgün dönemi için 1 dekara 200 lt su / 2 litre olacak şekilde toplam üç sürgün için sezon boyunca 6 litre uygulanmaktadır.

  Kimyasal gübre kullanımı devam eden alanlarda sadece EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi kullanarak aldığımız sonuçlar bölgeye, rakıma, toprak yapısına, bahçenin bakımına ve çayın ırkına ( Bilinen 18 farklı çay ırkı mevcut ) göre farklılık göstermektedir.

  Yaklaşık 40 yıldır kimyasalla kirlenmiş arazilerde ırkıda bozulan çay tarımında ilk yıllarda mucize beklemiyor olsak da sonuçlarımız bölge insanının beklediği ve korktuğu kadar ( Beklenti %30 – %50 verim kaybı ) düşük değildir. Hatta yer yer artış gözlemlediğimiz yerler de mevcuttur.

  Aynı zamanda Organik Çay tarımına geçmiş olan, bahçe iyileştirmelerini yapan köylerde yapılan uygulamalarda artış oranlarımız çok daha iyi seviyelerdedir,( %20-%30 ) ve memnuniyet vericidir. ( Güneysu- Dumankaya )

  çayda gübrelemeKatı formdaki EkosolFarm Solucan Gübresinin çay tarımında uygulama koşulları, tüm organik katı gübrelerde olması gerektiği gibi EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi de uygulamalar toprak altına ve kök bölgesine yapılmalıdır.

  Yani bölgede halen yapılıyor olan şekliyle; diğer kimyasal gübreler gibi toprak üstüne atılarak doğru sonuç beklenemez.

  Fakat çaylıkların yapısındaki bitişik nizam, katı formdaki organik gübrelerin, bahçelerin çapalanıp toprak altına atılmasını imkansız hale getiriyor.

  Ya çaylıklarda sıra arası bulunan bahçelerde, budama yapılan arazilerde ya da yeni çay fidanı dikimi yapılırken uygulanabilmektedir. Yani toprağın çapalanabildiği parsellerde ve zamanlarda yapılabilir..

  Katı gübre uygulandıktan sonra devam edecek olan sıvı uygulamalar da alınacak olan daha iyi sonuçlara neden olacaktır.

  EkosolFarm %100 Solucan Gübresi Çay Bitkisinde Uygulama Dozajı

  Solucan Gübresi, Ekosol, EkosolFarm

   

  Yeni Dikim Toprak Hazırlığında: 125-150 Kg. Dekar’a

  Yetişkin Bitkilerde: 1-2 Kg. Kök Başına

  Yeni Dikimde: 0,5 – 1 Kg. Fide başına

   

  info@ekosol.com.tr adresimiz aracılığıyla veya imzamızda bulunan iletişim numaralarımızdan bizi arayarak arazinizle ilgili detayları ve iletişim numaralarınızı paylaşabilirseniz, uzman ziraat mühendisi arkadaşlarımız sizi arayarak gerekli tüm uygulama ve kullanım şekilleri bilgilerini paylaşacaklardır.

  Konu ile ilgili Bağlantılar:

  Çay Bitkisinde Organik Solucan Gübresi Uygulama Sonuçları

  ÇAY’DA SOLUCAN GÜBRESi UYGULAMA SONUÇLARI

  Ekosol ve EkosolFarm Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla,

  Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

  Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
  Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp