Ekosolfarm Manisa Fabrikası

Solucan Gübresi Tesisi Açmak İstiyorum

Solucan Gübresi Tesisi Açmak İstiyorum

Ekosolfarm Manisa Fabrikası

 

 • İyi çalışmalar. Ben solucan gübresi çiftliği açmak istiyorum. Yeterli sermayem ve arsam var. Hatta benim 60-70 tane büyükbaş hayvanim dahi var.

  Ayni zamanda tarimla da uğraşıyoruz. Araştırmalarim sonucu solucan gübresinin temel besin kaynağıni büyükbaş hayvan gübresi olusturuyormus.

  Bende hayvan gübresini solucanlarda kullanıp ürettiğim solucan gübrelerini de kendi tarım arazimde kullanmak istiyorum. (İlerleyen donemlerde ticari olarakta devam edebilirim)

  Sormak istediğim konular sunlar: Solucanlar Kahramanmaraş’ta yaşar mı? Yani belli bir bölgeleri var mi. Yoksa Türkiye’nin her yerinde uygun ortam oluşturulur ise yaşarlar mi?

  Ayrica solucan ile solucan gübresi nasıl ayrıştırıldigi hakkinda görüşlerinizi paylaşır mısınız?
  Aylık 3 ton solucan gübresi üretimi icin ne kadar sermaye ve ne kadar solucan gerekir.solucanlarin aylık veya yıllık doğum ve ölüm oranları nasil oluyor?
  Yine aylık 3 ton gübre icin büyükbaş hayvan gübresi ve diğer mamalardan ne kadar gerekiyor?

  Son olarak da çiftlik için gerekli resmi izinler ve prosedürlerden bilmem gereken veya dikkat edilmesi gereken neler var?

  Ayrıca sektör hakkinda soramadigim birçok soru muhakkak vardir. Sizler bu isin olmazsa olmazlarini da anlatirsaniz inanın çok sevinirim.

  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.


 • Mehmet Bey Merhaba,
  Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. olarak Solucan Gübresi üretimine başladığımız günden beri aslında yazdıklarınızın gerçekleşmesini misyon edindik.

  Solucan Gübresi’nin sadece ticari bir meta olması değil, çiftçilerimizin kendi tarım arazilerinde kendi gübrelerini üretip, topraktan aldıklarını tekrar aynı topraklara kullanarak, yerinde ve tam geri dönüşüm felsefesiyle verimli ve aynı zamanda sağlıklı ürünler yetiştirmesi bizlerin gerçek vizyonu.

  Tüm büyük tarım ülkelerinde yoğun kimyasal gübrelerden kurtulmanın yegane formülü, mucizevi bir gübre üreten bu küçük varlıklar, Solucanlar oldu.

  Sizde kendi arazinizin bir kısmında, kendi solucan gübrenizi tabii üretebilirsiniz.

  Size tavsiyemiz ilk etapta https://www.ekosol.net/evlerde-kompost-uretimi linkinde detaylı bilgiler bulunan EkosolFarm KompostBox Solucan Evi ürünümüzden sipariş edip, 500 adet solucanla işe başlamanız.
  Bu sayede bu minik canlılarla ilk temasınızı yaşayacak, yüksek sayılarda satın almadan önce solucanların yaşamlarını, nasıl gübre ürettiklerini kendiniz gözlemleyerek bir hazırlık çalışması yapmış olacaksınız.
  Size gönderilecek detaylı kullanım kılavuzumuzda solucanların asgari yaşamları için gerekli tüm bilgiler mevcut.
  Bu tanışmanın ardından fizibilite çalışmalarınızı daha bilinçli olarak oluşturabilirsiniz.

  Bunun yanında Solucan Gübresi üretiminde dair detaylı bilgiler paylaştığımız Katı Formda Solucan Gübresi Üretimi Seminerlerimize katılımınızı tavsiye ederiz.

  https://www.ekosol.net/solucan-gubresi-uretim-seminerleri

  Ayrıca bakınız:

  EkoSas Sürekli Akış Sistemi Broşür
  Ekosol Tarım Sürekli Akış Sistemleri EKOSAS

  Sürekli Akış Sistemi EkoSAS yeni nesil gübre olan Solucan Gübresinin kalite standartlarını sağlamak, solucanların konforlu ve sağlıklı ortamlarda optimum sayıda çoğalmaları için gerekli ve yeter koşulları sağlamak amacı ile üretilmiş, yerden bağımsız otomatik sistemlerdir.

   

  Sorduğunuz soruların hemen hemen tümünün cevapları Ekosol YouTube sayfamızda Burçin Hanım ile yapılmış ropörtajlarda mevcut.

  Ekosol YouTube Kanalı: http://goo.gl/YqRRIA

  Spesifik olarak sorduğunuz soruları kısaca cevaplamak gerekirse;

  1. Kahramanmaraş’ta Solucanlar yaşar mı?
  Yaz sıcakları ve Kış soğuklarından solucanlarınızı koruyabileceğiniz uygun şartları sağlayabileceğiniz kapalı bir ortamda tabii ki yaşarlar. Solucanlar 15 ile 30 santigrat derece aralığındaki koşullarda asgari yaşamlarını sürdürürler. Bu değerlerin 5 derece altında veya üstünde üretimleri azalacaktır. 40 derece üstü ve 0 derece altı ısılarda hayati tehlike yaşayabilirler. Bu ısılar havanın değil, bulundukları ortamın ısısıdır. https://www.ekosol.net/solucan-gubresi linkinden Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanlarıhakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  2. Aylık 3 ton solucan gübresi üretimi icin ne kadar sermaye ve ne kadar solucan gerekir?
  Bu konu tamamen bir fizibilite çalışması sonucu belirlenebilir. Uygun bir mekan dışında ihtiyacınız olan başlıca büyük kalemler, Solucanlar, Solucan Yatakları ve mama olarak kullanacağınız yanmış büyükbaş hayvan gübresi. Bunun yanında tabii ki işletme giderleri, su, elektrik, işçilik vs.
  Tüm bu ana kalemler için nasıl bir işletme kurmayı düşündüğünüz ve ne kadar bütçe ayırabileceğiniz önemli. Örneğin solucan yatakları full otomasyon olanlar diğerlerine oranla biraz pahalı gelebilir ama işçilik masraflarınız düşecektir.
  Bu konuda yetkili çalışma arkadaşlarımız ile iletişim numaralarımızdan temasa geçip teklif alabilirsiniz.

  Solucanlar kendi ağırlıkları kadar tüketir. Bu da ergen bir solucan için 0,1 gr olarak kabul edilir.
  %100 Solucan Gübresi olabilmesi için yerden bağımsız üretimlerde solucan yediğini tekrar yiyebilir ve sindirim sisteminden geçirebilir. Solucan Gübresinin kalitesi de bu üretim şekli ile belli olur.
  Ancak ocaklardan alınan Solucan gübresi neme doygunluğu yüksek bir yarı mamüldür. Bakanlığın satış izni olan %20-25 neme indirilirken ve paketlenen ürün ve paketleme esnasında yaşanan hurda da göz önüne alınırsa ciddi bir kayıp söz konusudur.

  Ekosol Tarım olarak bizler Solucan Gübresi üretimi yapmak isteyen girişimcilerimize piyasadaki birçok diğer firma gibi şehir efsanesi yaratmak istemiyor ve çok kontrollü rakamlarla girişimcilerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü diğer 0,1 gr dan hesap eden girişimci solucan sayısı ile 0,1 gr’ı çarparak birde üzerine solucanın çokta gerçek olmayan yıllık artışını koyarak astronomik tonajlara ulaşıp varını yoğunu bu işe yatırıyor ve daha sonra hüsrana uğruyor ki bu bizleri, hem solucanların ziyası hususunda hemde girişimcinin hüsranı çok üzüyor.

  Bu sebeple yıllık 3 Ton Solucan Gübresi üretmek için mutlaka bize info@ekosol.com.tr adresimizden veya iletişim numaralarımızdan arayarak bir teklif almanızı tavsiye etmekteyiz.

  3. Çiftlik için gerekli resmi izinler ve prosedürlerden bilmem gereken veya dikkat edilmesi gereken neler var? 

  Solucan Gübresini kendi arazilerinizde kullanmak için herhangi bir üretim ruhsatı almanız gerekmemekte. Eğer işi ticari boyutlara taşımak istiyorsanız TC Gıda ve Tarım Bakanlığı kanun ve yönetmeliklerinde bilgilendirmeler mevcut. Tesisinize danışmanlık ve solucan teminini Ekosol Tarım’dan alırsanız tüm bu konular hakkında bilgilendirmeler yapabilmekteyiz.

  Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

  Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

  Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
  Tel: 0236 364 15 15
  Fax : 0236 364 16 16
  www.ekosol.com.tr
  shop.ekosol.com.tr
  blog.ekosol.com

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp