Ekosol Sakarya Üniversitesinde

 

SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDE ‘KÜÇÜK CANLILARIN BÜYÜK MUCİZESİ’ ADLI KONFERANS DÜZENLENDİ

Ekosol Genel Müdürü Burçin Karababa Sakarya Üniversitesinde

Sakarya Üniversitesi(SAÜ) Üretim Araştırmaları Topluluğu tarafından ‘Küçük Canlıların Büyük Mucizesi’ adlı bir konferans düzenlendi.
Sakarya Üniversitesi Üretim Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen konferans SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansa, Ekosol Firması Genel Müdürü Burçin Karababa konuşmacı olarak katıldı.
Solucan gübresinin kullanımı ve uygulama alanları hakkında bilgiler veren Karababa, Son yıllarda organik gübre olarak kullanımı hızla artıyor. Solucan gübresi 70 yıldır gelişmiş ülkelerde tarımda kullanıyor. Son 10 yıldan beri de Türkiye ‘de ürettiğimiz bir gübre. Solucan gübresinde yüzde 70 oranında solucan dışkısı, yüzde 30 oranında da organik atıklardan yaptığımız karışım kullanıyoruz” diye konuştu.
Tüm solucanlardan organik gübre elde edebildiğini ifade eden Karababa, “Ancak, Hindistan’daki bir tür toprak solucanı ile Kaliforniya’daki yerleşik bir tür solucanı, gübre üretmek için, melezleştirerek elde edilen ‘Eisenia Foetida /Red Worm’ (Kırmızı Kaliforniya Solucanı) türü ile daha hızlı organik gübre elde ediyoruz” dedi.
Kızının bir rahatsızlığı sonucu tanıştığı solucanlarla gübre üretme işine  50 solucan ile başlayıp 2015 itibariyle 500 milyon solucana ulaştıklarını söyleyen Karababa, “Bu solucanlar tabaktaki atıklar ile beslenmezler. Et ve süt ürünleri yemezler. Sindirim sistemleri buna uygun değil. Çay kahve posaları, peçeteler, yumurta kabuğu, sebze-meyve gibi mutfakta yemek öncesi hazırlıkları sırasında çöpe giden atıklar ile besleniyorlar. Oysa ki bu atıkların bir çoğunu çöpe atıyoruz. Her çöp, çöp değildir.” diye konuştu.
Konferansın sonunda Burçin Karababa’ya, SAÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saim Özdemir tarafından plaket takdim edildi.
 
Burçin Karababa’ya, SAÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Saim Özdemir tarafından plaket takdim edildi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp