Ekosol Gn. Md. Burçin Karababa Çiftçi TV'de

Ekosol Tarım A.Ş. Genel Müdürü Burçin Karababa, ÇİFTÇİ TV’de Mehmet Öztürk’ün konuğu oldu.
Türkiye’nin en büyük solucan gübresi üretim kuruluşu olan Ekosol Tarım’ın Manisa Fabrikasında gerçekleştirilen ropörtajda, Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Genel Md. Burçin Karababa, Solucan Gübresi ile nasıl tanıştığını, 50 Adet Solucanla başladığı Solucan Gübresi üretimini nasıl Türkiye’nin En Büyük Solucan Gübresi üretim tesisine dönüştürdüğünü ve Solucan Gübresinin Türk Tarım sektörüne faydaları ve çiftçiye sağladığı avantajları anlattı.
https://youtu.be/qVI_flLPZJw?list=PLNjStfn_PVWOEG_r29ZlhhhnUkhigKfLW
“HER CANLININ DÜNYADA OLMASININ BİR SEBEBİ VAR”
Solucan Gübresi üretiminin kendisi için ticaret değil başka anlamlar taşıdığını anlattığı ropörtajında, “Dünyada varolan tüm canlıların burada olmasının bir sebebi var. İnsanlar bunu biliyor veya bilmiyorlar… Burada gördünüz 450 Milyon solucan benim 50 Tane solucanımın yavruları. Maalesef onları ticari bir boyutta göremiyorum.” diyerek Solucan Gübresi işine bakışını dile getirdi.
“BEN SOLUCANA AŞIĞIM!”
2002 yılından bu yana Solucan Gübresi’nın Türkiye’de tanınması için çok gayret sarfettiğini ve neredeyse hayatını Solucanlara adadığını anlatan Karababa, “Solucanlarınıza aşık mısınız?” sorusuna “Aşkın bir çok biçimi var. Değerli bir mama veriyoruz ve bu değerli mamayı mucizevi bir hale getiriyorlar. Evrendeki tüm canlılar birbirinde farklı ve hepsi bir sebep için burada.  Tek olan herşey mucizedir. Dünyanın varlığı ancak gıdanın varlığı ile mümkün olabilir. Gıdanın varlığı ancak doğru topraklarda olabilir. Doğru toprakların kaynağı da doğru gübreler olabilir. Ve bence solucan gübresi geleceğimiz için doğru bir gübre…” dedi.
“İYİ Kİ BAŞLAMIŞIM”
Solucan Gübresinin hem Türkiye hem de dünya tarımı açısından önemini vurguladığı konuşmasında “Çok yorulduğum zamanlar oldu, hala çok yoruluyorum ama çifçimin telefon açıp da  ‘çok terddüt ettim bu ürünü kullanmak için ama şimdi görüyorum ki iyiki almışım’ dediğini duyduğumda ‘Kimyasalı azalttım abla, hakikaten iyi verim aldım’ dediğinde aslında yıllar öncesine dönüyorum. Eğer bu kadar çok kimyasal kullanılmamış olsaydı, kızım böyle problemler yaşamazdı… Bunları duyduğumda iyi ki girmişim diyorum. Maddi olarak yorulduğum zamanlar olmuyor mu çok oluyor ama çiftçimden bunları duyduğumda iyi ki başlamışım diyorum…” diyerek sözlerini tamamladı.
 
www.ekosol.com.tr
Tags:Burçin Karababa, Solucan Gübresi, Ekosol, EkosolFarm, %100 Organik Gübre, Vermikompost, Vermicompost Fertilizer, KompostBox

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp