EkosolFarm %100 Solucan Gübresi Ceviz Uygulama Sonuçları

EkosolFarm %100 Solucan Gübresi Ceviz Uygulama Sonuçları

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde bulunan Ceviz Bahçesinde, arazi sahibi Barış Erdem‘in EkosolFarm Solucan Gübresi kullanımından sekiz ay Chandler cinsi Ceviz fidanlarındaki gelişmeyi Ekosol ile paylaştı.
Arazi Sahibi: Barış Erdem,
Yer: Tokat Reşadiye
Ürün: Ceviz Fidanı / Chandler
Dikim Tarihi: Ekim 2015
EkosolFarm Granül Solucan Gübresi Uygulama Tarihi: Mart 2016

Ziraat Mühendisi Notları:
Fidanların ilk dikiminde 100 gram DAP kullanılmış.
Mart 2016’da köke 2 KG. civarında katı EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması yapmış.
Bu görüntülerin çekildiği Aralık 2016’da ceviz fidanlarında gözle görülür fark elde edilmiş.
Şahitli uygulama sonuçlarına göre,
* EkosolFarm Solucan Gübresi’nin kökten uygulandığı fidanlar 2 – 2,5 metre boyuna ulaşmış durumda.
* Köke tam ulaşılarak uygulama yapılan bazı fidanlarda 3 metreyi geçen fidan boyuna ulaşılmış.
* EkosolFarm Solucan Gübresi uygulanmayan fideler 80 cm. ile 1 metre arası boylarda olduğu gözlemlendi.
* EkosolFarm Solucan Gübresi uygulanan fidanların kalın gövdeli, yeşil aksamının gelişkin ve köklerin güçlü olduğu gözlemlendi.
www.ekosol.com.tr
http://blog.ekosol.com.tr
www.facebook.com/EkosolFarm
https://plus.google.com/+EkosolTr
www.instagram.com/EkosolFarm
wwww.twitter.com/EkosolFarm
ekosolfarm-solucan-gubresi-garnul-25-kgNEDEN EKOSOLFARM %100 ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ®
Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’nin en büyük Solucan Gübresi Üretim kapasitesine sahip kuruluşudur.
Ekosol Tarımve Hayvancılık A.Ş. Solucan Gübresi Fabrikası, Manisa’da 20 dönümlük arazide 4 bin metrekare kapalı alanda üretim yapmaktadır.
Ekosol, Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile Tarım Bakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı %100 Organik Solucan Gübresi üretimi yapan tek kuruluştur.
Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş., sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin bu alanda en büyük kuruluşudur.
Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır. Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.
EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®
Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanlarının dışkılarından elde edilen EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi® özellikle sebze, meyve ve süs bitkilerinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.
EkosolFarm % 100 Organik Solucan Gübresi®;
* Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.
* Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.
* Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.
* Verim artışı sağlar.
* Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
* Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.
* Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
* Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır
* İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
* Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
* Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.
* Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
* Yabancı ot tohumu içermez.
* %100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.
* Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.
* Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.
* Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.
* %100 Organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
* İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.
www.ekosol.com.tr
 
 
tags:
Solucan Gübresi,Ekosol,EkosoFarm,Burçin Karababa,Vermicompost,Organik Gübre,Solucan Gübresi Üretim Tesisi,Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?,Solucan Gübresi Üretim Tesisisi,Solucan Gübresi Üretim Aşamaları,Solucan Gübresi Fiyatları,Organik Gübre Üretimi,Kaliforniya Solucanı,Solucan Gübresi Üretim,Chandler,Ceviz,ceviz gübresi,cevizde gübreleme,cevize gübre nasıl kullanılır,Chandler Ceviz,worm castig,Katı Solucan Gübresi,granül solucan gübresi,ceviz ağacıma gübre

4 thoughts on “EkosolFarm %100 Solucan Gübresi Ceviz Uygulama Sonuçları”

  1. Aytekin Bey Merhaba;
   Ceviz Ağaçlarında EkosolFarm Solucan Gübresi uygulama zamanları katı formda EkosolFarm Katı (granül) Solucan Gübresi ve Sıvı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması olarak ikiye ayrılmaktaıdr.
   Arazinizin bölgesi, rakımı, iklimi ve cevizlerinizin yaşı ve durumu konusunda detaylara sahip olamadığımız için Yeni Dikim’den genç fidanlara EkosolFarm Solucan Gübresi’nin kullanım faydaları ve uygulama önerilerimiz aşağıdaki gibidir.
   YENİ DİKİM:
   Ceviz fidesi yeni dikimlerinde size mutlaka EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi kullanmanızı önermekteyiz.
   Saçak köklerde Eylül – Ekim -Kasım uygun ekim zamanlarıdır, tüplü fide ise her dönemde dikim yapılmaktadır. Hangi mevsimde dikim yapıyorsanız yapın, mutlaka EkosolFarm Katı Solucan Gübremizi doğrudan köke temas ettirecek şekilde uygulamanız önemli.
   Yeni dikimlerde EkosolFarm Katı Solucan Gübresi kullanım önerimizin sebebi, kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını arttırmak ve ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek içindir.
   Meyve ağaçlarının böyle bir süre ile öne çekilmesi yatırım maliyetlerini önemli oranda düşürmektedir.
   YENİ DİKİMLERDE UYGULAMA ŞEKİLLERİ
   Yeni dikimi yapılacak fidanlarınız için açılan fidan çukurunun dibine saçak köklerin bütünü ile temas edeceği şekilde 500 gr. kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konulur. Kenara ayrılan toprağın 2/3’ü kalan 1 kg. ile karıştırılarak üzerine eklenir.
   Aşı bölgesi dışarıda kalacak şekilde kalan toprak ile kapatılır ve nemlendirilir.
   Her bir fidan çukuruna 1,5 Kg Solucan Gübresi konulmalıdır.

   YENİ DİKİLMİŞ CEVİZ FİDANLARINDA UYGULAMA:

   Bölgenizin iklim koşulları ve rakımına bağlı olarak Eylül ayından Şubat ayına kadar EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi’ni genç fidanlarınıza uygulayabilirsiniz.
   Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresinin özellikle Ekim – Kasım aylarında uygulanması tavsiye edilir. Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır. Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direncini yükseltecektir.
   Mart ayına kadar başkaca hiçbir gübre kullanmamanız önemli özellikle kimyasal gübreler. Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.
   Kök gelişiminin yanı sıra organizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ve sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşur. Buda Kök donması riskini azaltacak.
   Şahit alan bırakmak bizler için önemli. Böylelikle EkosolFarm Solucan Gübresinin yarattığı faydayı kontrol alanı ile karşılaştırarak daha net görür ve sürdürülebilir bir ticari alışverişi başlatmış oluruz.
   GENÇ FİDANLARINIZDA UYGULAMA ŞEKİL VE MİKTARLARI
   Ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap ederek uygulayabilirsiniz. Yeni dikimlerde ortalama 80 cm olduğunu varsayabiliriz.
   Ağaç başına düşen EkosolFarm Solucan Gübresi, 15cm en 15 cm derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana, yaprak iz düşümlerinin 15 cm açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.
   ? 15 cm derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmelidir. Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.

   SUYUN AĞACA YÜRÜDÜĞÜ ZAMAN EKOSOLFARM SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ZAMANI

   ☝ Mart ayında muhakkak surette EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli.
   Yine fayda mikroorganizmalardan kaynaklanmakta. Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.
   Aynı zamanda Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimi kafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir.
   ?Sıvı gübre uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı.
   Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında dekara 1 lt düşecek şekilde 1 uygulama topraktan yapılmalı.
   ? İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre, 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı. Eğer ağaçlarınız yeni dikim ise 1 lt. yeterli olacaktır.
   Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir.
   info@ekosol.com.tr adresimize araziniz ve cevizlerinize ait bölge, fidan yaşı, fidan sayısı ve benzeri bilgileri mail olarak gönderdiğiniz taktirde, uzman Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız sizi arayarak detaylı bilgilendirme yapabilirler.
   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde info@ekosol.com.tr mail adresimizden ya da imzamızda bulunan iletişim numaralarımızdan ulaşabileceğiniz hatırlatır,
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

  1. Aytekin Bey Merhaba,
   Yetişkin ceviz ağaçlarınızda verimi arttırmak ve yıpranan toprak yapınızı güçlendirmek için EkosolFarm Katı Solucan Gübresi’ni uygulamanızı tavsiye ederiz.
   Ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap edilmeli.
   Ağaç başına düşen gübre, 15 cm. en ve 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.
   15 cm derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmeli. Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.
   Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi’nin kök bölgesine uygulanmasını özellikle tavsiye ederiz. Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.
   Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direncini yükseltecektir. Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.
   Kök gelişiminin yanı sıra organizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ve sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşur. Bu da Kök Donması riskini azaltacak.
   Şahit alan bırakmak bizler için önemli. Böylelikle EkosolFarm Solucan Gübresi’nin yarattığı faydayı kontrol alanı ile karşılaştırarak daha net görür ve sürdürülebilir bir ticari alışverişi başlatmış oluruz.
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli. Yine fayda mikroorganizmalardan kaynaklanmakta. Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.
   Aynı zamanda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimikafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir.
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Ceviz Ağaçlarında Nasıl Uygulanır:
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı. Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında dekara 1 lt. düşecek şekilde Birinci uygulama topraktan yapılmalı.
   İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı.
   Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir. (Dekara 300-350 cc.)
   1 Litre damla sulamadan veya topraktan, 3 uygulama da yapraktan 350’şer cc. olduğu düşünülürse yaklaşık dekara 2 Litre EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi ihtiyacınız bulunmakta.
   EkosolFarm Solucan Gübresi ile ilgili belgelerimizi aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde aşağıda bulunan iletişim namaralarımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatır,
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel: 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp