Şeker Pancarında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulama Sonuçları

Uşak’ta Şeker Pancarında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulama sonuçları.

EkosolFarm Pancar Uygulama2016-05-24
Şeker pancarında Solucan Gübresi’nin etkilerinin bilimsel olarak ele alındığı, Etiyopya Dilla Üniversitesi‘nin 2014 yılında hazırladığı rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://idosi.org/wasj/wasj32(2)14/4.pdf

Çalışmanın Sonuçları:

Solucan gübresi (Vermikompost) uygulamasının pancar bitkisinde büyüme, verim ve verim parametreleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

En yüksek büyüme, verim ve verim bileşenleri en yüksek solucan gübresi uygulamasından elde edilmiştir.

Bununla birlikte, optimum ürün verimini ve uygulama düzeyini belirlemek için 7.5 t/ha miktarından daha fazla solucan gübresinin kullanılacağı ileri bir araştırmanın yapılması tavsiye edilmektedir. 

Buna göre, özel olarak hazırlık ve uygulama yönteminin modifikasyonu üzerine odaklanılan daha fazla araştırmanın yapılması önerilmektedir.

NEDEN EKOSOLFARM  ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ


EkosolFarm-sivi-vegi1Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile TarımBakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı Organik  %100 Solucan Gübresi üretimi yapan tek kuruluştur.

Kurulduğu 2003 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık, sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin bu alanda en büyük kuruluşudur.

Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2003 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır. Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir. 

EkosolFarm  Organik %100 Granül Solucan Gübresi ve EkosolFarm  Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi ürünlerinin tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyesinde bulunan mühendisleri ve danışman akademisyenleri ile tamamlamış, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği Ceres Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım’ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış Türkiye’nin ilk Organik Solucan Gübresi‘dir.

EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®
Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanlarının dışkılarından elde edilen EkosolFarm Organik %100  Solucan Gübresi® özellikle sebze, meyve ve süs bitkilerinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.


İşte Mucizenin Tanımı Budur!
Hem mikroorganizmalar, hem enzimler, hem bitki besin elementleri, hem de Sölom Sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Ekosolfarm  Organik 100 Solucan Gübresi® sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.

Tags:
Şeker Pancarı, Gübre Uygulama, Solucan Gübresi, Ekosol, EkosoFarm, Burçin Karababa, Vermicompost, Organik Gübre,

2 thoughts on “Şeker Pancarında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi Uygulama Sonuçları”

  1. Ferhan Bey Merhaba,
   EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi’ni şeker pancarında kullanabilirsiniz.
   Fakat açık alanda, büyük arazilerde makine ile atım imkanı bulunmadığı için serpme usulü yapılması gerektiği için hem gübre hem de işçilik, maliyetinizi yükselten etkenler olacaktır.
   Dekara 120-125 Kilogram kullanılmasını önerdiğimiz için de maliyeti size yüksek olacaktır.
   Bu sebeple, Şeker Pancarı’nda EkosolFarm Katı Solucan Gübresini özellikle arazinizin toprak problemi gözlemlediğiniz bölümlerinde kullanabilirsiniz. Dekara 120-125 kg. uygulayarak, başta toprağın yapısını güçlendirebilir, Katı Gübremizin kök ve bitki aksamında yaratacağı etkiyi çok net gözlemleyebilirsiniz.
   ✴Granül Formda EkosolFarm Solucan Gübresinin bitki kökleri ile buluşturmanın fayda unsurları aşağıdaki gibidir:
   Solucan gübresinin Katı formu içerisinde; Organik Madde, bitki gelişimine büyümesine destek veren enzimler, Doğal büyüme hormonu, Azoto bakteriler, mikoriza mantarlar, organik atık kaynaklı Hümik ve fülvik asit, Sölomic sıvısı ve milyonlarca faydalı mikroorganizma içerir.
   Bitki Köküne direk temas ile veya kök bölgesine uygulamalarda, Azot bakterileri havadaki serbest azotu fikse ederek önce nitrat daha sonra nitrit formuna dönüştürerek bitkinin alımına sunarak önemli miktarda azot ihtiyacını karşılarken, mikoriza mantarlarda kök gelişimini ve kök saçaklanmasını hızlandırarak hem tutumu sağlayacak hem bitkiyi güçlendirecek hemde inci dizisi şeklinde köke tutunan mantarlar boşluksuz bir sıvama yapacakları için kök hastalıklarına karşıda önemli bir direnç teşkil edeceklerdir.
   Yoğun mikroorganizmal ortam, ortamda doğal bir yaşam oluştururken, mikroorganizmaların birbirlerine sürtünmeleri esnasında oluşan kinetik enerjiden kaynaklı ısı açığa çıkarak kök donması riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.
   ? Doğru üretilmiş Solucan gübresi içerisinde aktif halde bulunan amilaz, kitinaz, selülaz, ksilenaz, sellobiaz, endoglukanaz, asit fosfataz, alkalin fosfataz ve nitrat redüktaz enzimleri ile bitkinin enerji ihtiyacını destekler ve biyo etkileri hızlandırırken kitin içerek zararlılara karşıda kısmi mücadele sağlamaktadır.
   Katı Form Uygulamalarında beklentilerimiz:
   Ana kök yapısını güçlendirmek, saçaklanmayı ve bitki gövde kalınlığını arttırmak, gelişimini hızlandırmak, meyve tutum ve kalitesini arttırmak önceliklerimizdir.
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresini tüm sulama sistemlerinde kullanabileceğiniz için bu denli maliyet gerektirmeyecek ve bitkinizin gelişimine ciddi fayda sağlayabileceksiniz.
   Özellikle yumru bitkilerde çok fazla kullanım gerçekleştirildi ve EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi kullanan çiftçilerimiz sonuçlardan çok memnunlar.
   ✴ Sıvı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) nin fayda unsurları;
   Sıvı gübreler katı gübrelere nazaran daha serum etkili ve kısa sürede kendini gösteren toprakta kalıcılığı katı forma göre düşük olan uzun süreli etkiye sahip olmayan uygulamalardır.
   Toprak islahından daha ziyade meyvenin tonaj ve kalitesine çalışır. Her sezon uygulanması gerekir.
   Yukarıda katı formdaki solucan gübresi için saydığımız tüm olumlu etkiler, teknolojik sistemleri kullanarak sıvı forma dönüştürülmekte ve konsantre edilmektedir.
   Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.
   Aynı zamanda Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimi kafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek, kırmızı örümcek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı doğal yollar ile minimize etmektedir.

   ?Damlama sulama sisteminden veya ilaçlama tankınızla köke topraktan Sıvı formda Solucan Gübresi uygulaması:

   Sıvı gübre uygulaması damlama sulama sisteminden ve tanktan fidelerinizin ikinci sulamasında bitki türüne göre dekara 1 lt- 1,5 Lt düşecek şekilde ilk uygulama yapılmalı 2. uygulama 15 gün sonra aynı şekilde tekrar edilmelidir.
   ? Yaprak gübresi olarak uygulama: Bitkilerin yaprak sayıları gübre alımı için uygun sayıya ulaştığında yapraktan uygulama başlamalı ve dekara ortalama 350-400 cc düşecek şekilde 15 -20 şer gün ara ile 3 kez tekrar edilmelidir.
   ☝ 2 uygulama damlama sulamadan dekara 1- 1,5 lt
   3 uygulama yapraktan dekara 350-400 cc
   Konu ile ilgili her türlü soru, görüş ve öneriniz için imzamızda bulunan iletişim numaralarımızdan bizi arayabilir, uzman ziraat mühendislerimizle uygulama miktar ve şekilleri ile ilgili önerilerini alabilirsiniz.
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp