ÇAY'DA SOLUCAN GÜBRESi UYGULAMA SONUÇLARI

 

 

ÇAYDA SOLUCAN GÜBRESi UYGULAMA SONUÇLARI

T.C. Gıda ve Tarım Bakanlığı Karadeniz Organik Tarım Projesi kapsamında, Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Karadeniz Proje Uygulama Direktörü Yakup Canik Köy TV – Sektör Haber programından Cemil Bektaş’ın sorularını yanıtladı.

Organik Gübre kuruluşları için ÇAYKUR‘un belirlediği deneme parsellerinde yapılan uygulamalarda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamalarının çok iyi sonuçlar verdiğini ifade eden Yakup Canik, 1930’lardan bu yana Çay Tarımı yapılan Karadeniz’de kullanılan kimyasallar sonucunda toprağın verimliliğini yitirdiğini ve bu yüzden hem verimin hem de çaydaki ekstrakt (özüt) oranlarında ciddi düşüşler yaşandığını söyledi.
DEKARDA 1600 KG. REKOLTEYE, %43 EKSTRAKT ORANINA ULAŞTIK
Karadeniz’de var olan çay bitki dokusunun tohuma göre, rakım farklılıklarına, çay ırkına göre rekolte farklılığı gösterdiğini belirtirken, dekarda konvansiyonel uygulamalarla 500-600 KG. rekolte alınan bölgede, EkosolFarm uygulama alanlarında 700 KG ile 1600 KG. rekolteye ulaştıklarını ifade etti.
Hasat edilen çayın kalitesini belirleyen Çay Ekstract (Özüt) oranlarında bölgenin ortalaması %35’lerde iken, EkosolFarm uygulamalarında %43’lere ulaşıldığını belirtti.
800 BİN DEKARDAN İKİ KATI MAHSUL ALABİLİRİZ
Ekosol’ün bölgede bu proje kapsamından önce de çalışmalar yaptığını belirten Yakup Canik, kimyasaldan arındırılmış Karadeniz topraklarında Organik Gübre desteğiyle 800 bin dekardan 250.000 Ton yerine 500.000 Tona yakın kuru çay üretebiliriz ve dünyaya biz çay satabiliriz dedi.
AZOTU DAYATMAK DEĞİL ALIMINI SAĞLAMAK GEREKLİ
Çay bitkisinin azot ihtiyacının yüksek olduğunu ama bugüne kadar yapılan yanlış kimyasal uygulamalar bitkiye azotu dayatmak değil alımını sağlamak gerektiğinin altını çizen Canik, EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi‘nin Azot alımını arttırdığını belirtti.
DÖNÜME EN AZ 150 KG.KİMYASAL YERİNE 6 KG. SOLUCAN GÜBRESİ
EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi‘nin yapraktan uygulama yapıldığını, ilk uygulamadan sonra hasat sonrası her filizlenme dahil 3 uygulamada, dönüme toplam 6 Litre uygulama yapılmasını öneren Yakup Canik, bu sayede aroması, ekstrakt değeri yüksek organik çayın bölgeyi kalkındırmak için tek çözüm olduğunu ifade etti.
 

EKOSOLFARM ÇAY UYGULAMA SONUÇLARI – RİZE


 
http://www.ekosol.com.tr
https://shop.ekosol.com.tr
http://blog.ekosol.net
http://www.facebook.com/EkosolFarm
https://plus.google.com/+EkosolTr
http://www.instagram.com/EkosolFarm
http://wwww.twitter.com/EkosolFarm
 
NEDEN EKOSOLFARM %100 ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ®
Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’nin en büyük Solucan Gübresi Üretim kapasitesine sahip kuruluşudur.
Ekosol Tarımve Hayvancılık A.Ş. Solucan Gübresi Fabrikası, Manisa’da 20 dönümlük arazide 4 bin metrekare kapalı alanda üretim yapmaktadır.
Ekosol, Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile Tarım Bakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı %100 Organik Solucan Gübresi üretimi yapan tek kuruluştur.
Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş., sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin bu alanda en büyük kuruluşudur.
Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır. Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.
EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®
Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanlarının dışkılarından elde edilen EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi® özellikle sebze, meyve ve süs bitkilerinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.
www.ekosol.net
 
 

Solucan Gübresi  ve Fiyatları için Tıklayınız.
Soluca Gübresi Satış EkosolShop
               Solucan Gübresi Satış EkosolShop

Daha Fazlası için tıklayınız:
Kırmızı Kaliforniya Solucanı / Eisenia Foetida
Solucan Gübresi Hakkında Bilgiler
Solucan Gübresi Satışı
EkosolFarm Ürünler
Solucan Gübresi Üretim Ünitesi
Belgelerimiz
 
 
 

Yorum bırakın

Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp