Ekosol Tarım A.Ş. Kuruluş Hikayesi

Bir masal gibiydi her şey…

 

Ekosol Tarım Kurucu ortağı ve Genel Müdürü Burçin Karababa, kızının kimyasal kalıntı içeren gıdalara karşı reaksiyon gösterdiği  alerjik rahatsızlığı sebebiyle organik yetiştirilmiş gıdalara ulaşmaya çalışırken ilk defa solucan gübresini duydu.

Başta Amerika, Hindistan ve İsrail olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde aşırı kimyasalların kullanıldığı toprakları ıslah eden, sağlıklı, doğal aromalı ve raf ömrü yüksek tarım ürünleri yetiştirmek  için kullanılan solucan gübresini o yıllarda ülkemizin büyük ziraat fakülteleri dahi duymamıştı.

Bir Avuç Solucanla Başladı!

Bir yandan terasında kızına organik sebzeler yetiştirirken, bir yandan da bir avuç solucanla kendine yetecek kadar solucan gübresi üretmeye başladı.

Finans sektöründe başarılı kariyerini devam ettirirken Amerika’nın en büyük Solucan Gübresi üretim tesisinine giderek, Türkiye’de hiç duyulmamış bu mucizevi gübrenin nasıl üretildiğini, tarımda ne boyutta kullanıldığını, ne gibi akademik çalışmalar yapıldığını yerinde inceleme fırsatı buldu.

Mutfağındaki bir akvaryumda gözü gibi baktığı solucanlar sayıca çoğalmaya başladığında, yarı profesyonel olarak, Solucan Gübresi üretimi yapmaya karar verdi.

2001 yılında ilk Solucan Gübresi üretimine İstanbul Ballıca köyünde 3 dönümlük bir tarlada başladı.

2005 yılında şirketleşerek, Ekosol ticari ünvanını alarak, solucan gübresini Türk Tarımı ile tanıştırmış ve Türkiye de bir ilke imza atarak Solucan Gübresi sektöründe öncü ve lider olmuştur.

Türkiye’nin ilk Solucan Gübresini üretim lisansını Tarım Bakanlığın’dan aldığında İstanbul Polonezköy yakınlarındaki Hüseyinli Köyü’nde ilk fabrika binasına 2009 yılında taşındı.

2014 yılında Manisa Saruhanlı’daki üretim tesislerine taşınan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.,  
21 dönüm üzerinde 5.500 metrekare kapalı alanda, ileri teknolojiyi, bilimi ve bilgi birikimini kullanarak granül formda EkosolFarm Solucan Gübresi (Worm Castings) ve sıvı formda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi  Liquid Worm Fertilizer yanında bir çok farklı içerikte organik gübre üreten Türkiye’nin ilk ve en büyük üretim kapasitesine sahip şirketidir.

EkosolFarm Fabrika
Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp