Solucan Gübresi Üretimi için EkosolFarm KompostBox

EkosolFarm KompostBox Solucan Evi ile
Evsel Organik Atıklarınızı Değerlendirin,
Kendi Organik Solucan Gübrenizi  Kendiniz Üretin!

Doğadan aldığınızı doğaya, yerinde ve tam geri dönüşüm felsefesiyle geri verin.

 

Ekosolfarm KompostBox ile birlikte size misafir göndereceğimiz 500 Adet Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile kendi solucan gübrenizi üretmeye başlayın.

Eğer profesyonel anlamda solucan gübresi üretimi yapmak istiyorsanız, size ilk tavsiyemiz, yüksek miktarlarda solucan temin etmeden önce, EkosolFarm KompostBox sahibi olarak minimum sayıda solucana sahip olmanız ve bu süreçleri yaşayarak gözlemlemeniz, tecrübe kazanmanız.

Bu sayede, solucanların bu mucize gübreyi nasıl ürettiklerine şahit olun.

 

EkosolFarm KompostBox: Evinizdeki Solucan Gübresi Üretim Ünitesi

 

Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi
üretim esnasında tamamen geri dönüşümü esas alan, çevreye duyarlı, toprağa saygılı bir üründür.

 

ekosol kompostbox solucan eviEkosolFarm KompostBox® – Solucan Evi Nedir?

En kısa tanımıyla evinizdeki Organik Geri Dönüşüm kutusudur.
Evinizde, işyerinizde solucan gübresi üretimi  için temel başlangıç ünitesidir.

EkosolFarm KompostBox® sayesinde, evlerinizden çöp olarak atılan sebze, meyve kabuk ve posaları, yumurta kabukları vs. gibi değerli organik atıkları değerlendirerek, yüksek kalitede solucan gübresi üretimi yaparak  Organik %100 Solucan Gübresi’ne dönüştürebilirisiniz.

 

 

Solucan Gübresi / Worm Castings Nedir?

Evsel atıklarınızın EkosolFarm KompostBox® içerisinde bulunan solucanların sindirim siteminden geçmesi sonucu elde edeceğiniz yüksek kalitede organik gübredir.

 

EkosolFarm KompotBox’ın İçerisinde Canlı Solucanlar mı Var?

EkosolFarm KompostBox’ınızla birlikte KompostBox ünitenize koyacağınız evsel atıklarınızı yiyerek, Organik solucan gübresi üretimi yapacak olan, başlangıçta 500 Adet Eisenia Foetida olarak da bilinen Kırmızı Kaliforniya kültür solucanı bulunur.

Neden Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Cinsi Solucan?

Toprak solucanları da iyi bir havalandırma aracıdır. Ancak bu cins solucanlar daha iri olduklarından çabuk hareket edemezler ve yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmaz, bir bölümünü, büyük olduklarından, kendi ihtiyaçları için kullanırlar. Çabuk üremez ve üretmezler. Bu sebeple solucan gübresi üretimi için özel melezlenmiş solucanlar kullanmanız gerekmektedir.

Eisenia Foetida cinsi solucanlar solucan gübresi üretimi için melezlenmiş kültür solucanlarıdır. Daha ince olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok galeri açabilirler.Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacak ve hızlı bir kompostlaştırma yapacaklardır. Daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Daha kaliteli solucan gübresi üretimi yapmanızı sağlarlar.

Solucanlar Kaçar ve Mutfağınıza Balkonunuza Bahçenize Dağılırlar mı?

Hiçbir canlı mutlu oldukları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Solucanlarımız, sessiz, sakin bir ortamda, doğru beslendikleri sürece KompostBox® üniteniz içinde sakin bir hayat sürerler. Siz onları görmeye çalışmadıkça onların bulundukları ortamdan pek dışarı çıkma eğilimleri yoktur.

Eğer solucanlarınız solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya ortam problemi vardır demektir. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek kuralları uygulamaya çalışmak gerekir.

Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki orada da ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz.

EkosolFarm KompostBox solucan evi

Nasıl Gübre Üretiyorlar?

EkosolFarm KompostBox® Solucan Evi ünitenizi aldığınızda kağıt, karton ve toprak ile KompostBox’ınızın en alt haznesine solucanlara bir “yatak” yapacaksınız. Solucanlarımızla birlikte gönderdiğimiz mama karışımıyla beraber solucanları bu yatağa koyacaksınız. Sonra üzerine boş bir kat hazne koyup, bu hazneye de evsel atıklarınızı koyacaksınız. Solucanlar bu koyduğunuz atıkları yemek için yukarı hazneye çıkmaya başlayacaklar. Ve her kat gübre ile dolduğunda bir üst kata geçecekler. Siz de en alt katta oluşmuş olan gübreleri alıp, bitkilerinizde gübre olarak kullanacaksınız.

Solucan Gübresi Üretimi

 

Solucanlar Ne Yerler?

Bu mucize evsel dönüşüm canlıları, otobur oldukları için en çok sebze ve meyve kabukları, yaprak, karton, renksiz mürekkepli kağıt gibi şeyler yerler. En çok sevdikleri ise muz kabuğu, çay/kahve posasıdır.
Sevmedikleri ve hatta onlar için ölümcül olan tek şey kimyasal atıklardır.

 

 

EkosolFarm KompostBox® Solucan Evi Koku Yapar mı?

EkosolFarm KompostBox® ünitenize koyacağınız evsel organik atıklar yani sebze, meyve, çay/kahve posası, kağıt vs. solucanlar ile temas edeceği için asla koku, sineklenme, kurtlanma yapmayacaktır. Aslında solucanların bir mucizesi de budur. Vücutlarının üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan “Sölom” sıvısı evsel atıklarınızın koku, sineklenme vs. yapması engeller.

EkosolFarm KomposBox’taki Musluk Ne işe Yarar?

Bu musluk, solucanlarınızın ürettiği gübrelerden süzülen “Solucan Kompostu Çayı- Worm Compost Tea” almak için gerekli olan aparattır. KompostBox’ınızda her gün damlalarla biriken bu “çay” bitkileriniz için en verimli organik besindir.

Solucan Gübresi, Bitkilere Faydalı Bir Gübre midir?

Solucan Gübresi, organik gübreler içerisinde en güçlü, en etkili gübredir.

Amerika Kaliforniya Gıda ve Tarım Birliğinin yaptırdığı Akademik araştırmalara göre; özellikle sebze ve meyve bitkilerinde %70’e varan verim artışı gözlemlenmiştir.

Organik Solucan Gübresi, içeriğindeki organik madde muhtevası nedeniyle toprağın su tutma ve havalandırma kapasitesini arttırır. Solucanların gübreye geçirdikleri vücut sıvıları (Sölom Sıvısı) sayesinde bitkilerde patojenlere karşı direnç oluşturur. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıdaki mikroorganizma taşıyan, azot fikse eden bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur ve dışkıya yani gübreye geçer ve bitkide büyümede hız ve direnç sağlar.

ekosolfarm solucan evi kompostbox

EkosolFarm KompostBox®  Ünitelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk ne yapmalısınız?

Solucan gübresi üretim için Kompost kutunuzun kurulumunu tamamladıktan sonra, sıvı haznesinin üzerine gelen 1. kata oluklu mukavva, renkli baskı olmayan kağıt, karton koyarak solucanlar için bir yatak hazırlamalıyız. Bu işlemi sadece 1. kata uygulamalısınız. Eğer  bu uygulamayı üst katlara yaparsanız, üst tepsilerde bulunan deliklerden solucanların geçişine engel olmuş olursunuz.

Ne ile beslenmeliler?

Solucanlar ne yer

Mevsimlere göre bu türler değişebilir.

Solucanlar Ne Yerler?

Domates, biber, patlıcan, Marul-kıvırcık Lahana, asma yaprağı, salatalık, fasulye, barbunya kabukları, muz (çok severler), havuç posası (çok severler), kabak, inceltilmiş yumurta kabuğu (asidi ayarlar), yaprak (iğneli ve meşe hariç), biraz kurutulmuş çim, sebzelerinizin hasat çıktıları (ufalanmış), az miktarda toprak, çay posası (çok severler), kahve posası (çok severler), az miktarda şeker, maydanoz, nane (az miktarda), elma, armut, şeftali, karton, mukavva, gazete kâğıdı (baskısız),  hindistan cevizi kabuğu.

Solucanlar Neleri Yemezler?

Et ve süt ürünleri, iğne yapraklar, portakal, limon, mandalina, suyu alınmamış karpuz, suyu alınmamış kavun, yağ,  renkli baskılı kâğıt,  soğan,  sarımsak,  narenciye,  çekirdek,  yaprak (iğneli ve meşe),  ekmek, kek, makarna,  dergi yaprakları, patates.

Solucanların sindirim sistemleri asidik besinlere karşı duyarlı olduğundan portakal, limon, mandalina (narenciye türleri), soğan sarımsak et ve süt ürünleri, sirkesinden ve limon suyundan arındırılmamış salata çıktısı bütün, suyu alınmamış karpuz ve kavun kabuğu, ağaç yapraklarından iğne yapraklı olanlar (çam, selvi ve çabuk dönüşmeyen meşe yaprağı) kesinlikle verilmemelidir.

 

EkosolFarm KompostBoxMama nasıl verilmeli?

Bu tamamen sizin bu işe ayıracağınız zamanla ilgilidir.
Solucanlarda diş olmadığından ne kadar küçük hatta posa şeklinde verirseniz o kadar çabuk kompost elde edersiniz.
Kompost kutunuz mutfak çıktınıza yetişemiyor ve çöpünüzü atmaya kıyamıyorsanız bir öğütücüden geçirip suyunu sıkıp buzlukta saklayabilir ihtiyacınız olunca tekrar verebilirsiniz.
Bunların hiçbirine zamanın yok diyorsanız, sebze-meyve atıklarınızı kompost kutunuza bütün olarak da atabilirsiniz.

 

 

Ne zaman kompost gübre elde edersiniz?

Ne kadar solucan o kadar çabuk solucan gübresi. Minimum 500 adet solucan ile başlamalısınız. Kompost için ayırdığınız organik atıklar üreteceğiniz gübrenin miktarını etkiler. Az miktarda mama solucan üremesini de yavaşlatır. Mama olarak verdiğiniz yiyeceklerin çoğu sudur. Kısa sürede miktarca çok görünen mamanız nemini kaybedecek ve küçülecektir. Her solucan kendi ağırlığınca yer ve dışkılar. 40 cm. X 40 cm. bir alanda başlangıçta en az 200, en ideal 500 solucan ile başlamalısınız.

Solucanların Yaşam Ortamları ve Beslenmeleri İle İlgili Altın Kurallar:

• Solucanlar ışığı ve güneşi sevmezler mamanın veya toprağın içinden çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler. Bundan dolayı karanlık bir ortam yaratmalısınız.
• Solucanlar kendilerini iyi hissettikleri, nemli ortamlarda daha rahat hareket ederler. Verdiğiniz mamalar yeterince su bırakacaklardır. Ancak yine de nemini zaman zaman kontrol etmeli, özellikle sıcak havalarda dikkat etmelisiniz. Nemsiz olduğunu düşünüyorsanız suyu boca etmeden bir püskürtme aracı ile nemlendirmelisiniz.
• Ortamın çok ıslak olması durumunda kağıt ve mukavva takviyesi yapılmalı, fazla ıslaklık alınmalıdır.
• Solucanlar çok sıcağı da, çok soğuğu da sevmezler. Ortamları 10–20 °C arasında olursa yemek yemeleri hızlanır. Aşırı sıcaklarda KompostBox® ünitesinin üst kapağı açarak havalandırma sağlanmalıdır. Solucanların olduğu katın üstü kesinlikle açılmamalıdır. Güneşten uzak kalmalılar.
• Solucanlar 5 °C nin altında uykuya dalarlar. Sıfırın altında 10°C nin altında soğuklarda ise ölebilirler.
• Besinler, üretimde olan tabla tamamen dolana kadar  azar azar verilmelidir.
• Tablaya verilen organik bitkisel mutfak atıkları 5 cm. yüksekliği geçmemelidir.
• Solucanlar beslenmek için üst tablaya çıkmadılarsa besin vermeye ara vermelisiniz. Henüz bulundukları tablada onlar için yeterli besin var demektir.

Solucanlar kaçar ve mutfağınıza balkonunuza bahçenize dağılırlar mı?

Hiçbir canlı mutlu oldukları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Eğer solucanlarınız solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya ortam problemi vardır demektir. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek kuralları uygulamaya çalışmak gerekir.

Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki orada da ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz.

İyi bir mamalama yapılmıyorsa neler olabilir nasıl önlem alabilirsiniz?

• Eğer içinde kurtçuklar oluşuyorsa ekmek, et-süt ürünleri, yağ veya karbonhidrat türevleri vermiş olabilirsiniz. Bu tür bir besleme yapmamalısınız.
• Eğer kompost kutunuzda sinek ve koku oluşuyorsa az miktarda yaprak, toprak, kâğıt parçaları ve yumurta kabuğu kullanarak pH dengesini sağlamalısınız.
• Solucanlar ölüyorsa, besin maddelerine, yaşam ortamı sıcaklıklarına, ortamlarının nemine dikkat etmelisiniz.

 

 

 

Ayrıntılı Kullanım Kılavuzu için tıklayınız!

 

 

 

 

EkosolFarm KompostBox® Detaylı Kullanım Kılavuzu’nu Bilgisayarınıza İndirmek için tıklayınız…

EkosolFarm KompostBox®  Satın Almak için tıklayınız…

EkosolShop

 

ekosol youtube kanalı

TED Solucan Gübresi
Dünyanın en saygın bilgi paylaşım platformu TED‘in Eğitim Portalı TED-Education‘da, Matthew Ross’un Solucan Gübresi ve KompostBox ile ilgili paylaştığı dersinde, evlerde organik mutfak atıklarının nasıl geri dönüştürüldüğü ve nasıl girişimciler için bir iş fırsatı olduğunu anlatmış…
Kaynak: http://ed.ted.com/lessons/vermicomposting-how-worms-can-reduce-our-waste-matthew-ross

 
 
Dünyanın en saygın bilgi paylaşım platformu TED‘in Eğitim Portalı TED-Education‘da, Matthew Ross’un Solucan Gübresi ve KompostBox ile ilgili paylaştığı dersinde, evlerde organik mutfak atıklarının nasıl geri dönüştürüldüğü ve nasıl girişimciler için bir iş fırsatı olduğunu anlatmış…
 
Kaynak: http://ed.ted.com/lessons/vermicomposting-how-worms-can-reduce-our-waste-matthew-ross
Scroll to Top
WhatsApp WhatsApp